Кадър Пиксабей
Октомври през 1582 година е бил с 10 дни по-къс.
Какво се е случило тогава
Тези дни календарите са или приложение на телефона ви, или нещо, което може да получите за Коледа. Знаете как става, 365 дни в годината, разпределени в месеци, които се редуват между 31 и 30 дни, с изключение на февруари, който има 28 дни отделно от високосните години, където е 29, а съседните месеци юли и август имат по 31 дни.
Юлий Цезар, през 46 г. пр. н. е. излезе с идея да поправи календара, преди да се установи, че е направил лека грешка, която би довела до изчезване на 10 дни. Юлианският календар се оказа с 11 минути и 14 секунди по-дълъг от действителното време, необходимо за завършване на една година, пише Unilad.
Слънцето не се придържа точно към нашата времева рамка от дни, поради което имаме високосни години, за да компенсираме това.
Това предизвика известен структурен проблем, тъй като през вековете календарът и сезоните на Земята започнаха да се разминават, което доведе до определени проблеми, като например затрудняване на определянето кога е Великден.
Неща като мартенското равноденствие не се случваха, когато трябваше да бъдат в календара и това трябваше да се коригира. През 1562 г. беше решено, че трябва да се направи нещо по въпроса и Трентският събор, който се опитваше да разбере как да отговори на цялото това нещо с „реформацията“, каза, че папата трябва да го разреши.
Папа Григорий XIII имаше задача да измисли нов календар и той го направи. По време на големия преход през 1582 г. беше решено да бъдат премахнати 10 дни, за да се върнат нещата там, където трябваше да бъдат, и октомври беше избран, за да не се сблъсква с важни религиозни празници, пише БТВ.
Хората си лягаха на 4 октомври и се събуждаха на 15 октомври, с изключение на французите, които го направиха през декември, за да бъдат различни (те отидоха от 9 декември на 20 декември).
Докато григорианският календар беше приет от множество нации през 1582 г., той щеше да продължи да се разпространява по целия свят десетилетия и дори векове напред.
Испания, Португалия, Франция, италианските държави, католическите ниски земи (това, което сега е Белгия и Холандия), Люксембург, Полско-Литовската общност и техните различни колонии бяха първите, които приеха новия календар. След това се включиха и други държави.
Нещо толкова сложно като въвеждането на нов календар обаче не може да мине без някои усложнения. Протестантските и православните страни не искаха да следват указанията на папата и затова отказаха да приемат новия календар. Резултатът беше, че католическа Европа – Австрия, Испания, Португалия, Италия, Полша и католическите щати на Германия – внезапно изпревариха останалата част от континента с 10 дни, а пътуването през граница често означаваше пътуване напред или назад по календар.
В крайна сметка некатолическите страни наистина започнаха да приемат григорианския календар. Протестантските региони на Германия и Холандия се сменят през 17 век. Великобритания и териториите на Британската империя последваха примера през 1752 г., разпространявайки григорианския календар по целия свят.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
СЗО: Три вируса ни нападат едновременно
Дата: 27/11, 12:50
Корнелия Нинова: Върнах се!
Дата: 27/11, 12:36
Снежен циклон: 1 метър преспи в България, предупредиха синоптици
Дата: 27/11, 12:30
Таксиджиите заплашват да блокират държавата по Коледа
Дата: 27/11, 12:26
Силно земетресение в Турция
Дата: 27/11, 12:25