Жените с равенство на Шахматната Олимпиада

Дата: 19/09, 22:55

Снимка Pixabay

Националните отбори на България записаха равенство и загуба в осмия кръг на Шахматната Олимпиада в Будапеща.

При жените българският тим, който преди този кръг заемаше 13-о място в класирането, стигна до равенство 2:2 точки с втория в стартовия списък отбор на Грузия.

Грузинките изглеждаха напълно уверени в победата си, след като форсираха ремита на първа, втора и четвърта дъска с очакването, че на трета Нино Бациашвили с белите фигури ще реализира предимството си в ендшпила срещу Виктория Радева. Българката обаче не се предаде и дочака грешка на Бациашвили, за да се добере до ремито, а с това и равенството в мача.

В другите три партии Антоанета Стефанова направи реми с черните с Нана Дзагнидзе, Нургюл Салимова с белите направи същото срещи Лела Джавахишвили, а на четвърта дъска реми реализираха Белослава Кръстева и Бела Хотенашвили. Това бе и единствената партия, в която някоя от българките имаше по-перспективна позиция, но Кръстева не съумя да я реализира.

Със спечелената точка българският тим вече има 12 мач-точки и остава на 13-а позиция.

При мъжете България загуби с 1,5:2,5 точки от Бразилия. На четвърта дъска Григор Григоров загуби с черните фигури от Лукас до Вале Карлово, откъдето дойде разликата между двата отбора. В другите три партии Иван Чепаринов - Луис Пауло Супи, Александър Фир - Аркадий Найдич и Момчил Петков - Ренато Кинтиляно, бяха направени ремита.

Българският отбор остава с 10 мач-точки три кръга преди края на турнира, предава Спортал.

При мъжете лидер в класирането с максималните 16 мач-точки е Индия, с две повече от Узбекистан и домакините от Унгария.

При жените с по 14 мач-точки начело са Индия, Полша и Казахстан.