Пиксабей
В страни, в които има мултифондове в година, когато тук реализираме средно около 10% положителна доходност, мултифондовете в други страни са реализирали 20 и повече процента, посочват експерти.
Математически модели на мултифондовете, чрез които се цели да се постига растяща доходност и увеличен размер на втората пенсия са представили експерти на Българската асоциация на допълнителното пенсионно осигуряване (БАДДПО) на форум за 30-та годишнина на Българското актюерско дружество, съобщиха от асоциацията, предаде Парите ни.
"Въвеждането на мултифондовете се препоръчва от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ като стъпка за надграждане на стабилната и добре регулирана пенсионна система в България, напомни председателят на БАДДПО Евелина Милтенова", цитирана в съобщението.
"Мултифондовете, които предлагат разнообразие от инвестиционни възможности в различни етапи от живота, са ключов инструмент за постигане в дългосрочен план на по-висок заместващ доход за бъдещите пенсионери", добави тя.
Сред основните акценти на представянето на БАДДПО е бил анализът на инвестиционните стратегии и многофондовата система в контекста на жизнения цикъл на осигурените лица, следвайки добрите практики и препоръки на ОИСР.
Експерти на асоциацията са представили математически модели за оценка на доходността в зависимост от структурата на инвестиционния портфейл и различни срокове за инвестиции.
Те са разделени на динамичен, балансиран и консервативен и са обвързани с възрастта на осигурените лица.
Динамичният е за хора до 50 г., балансираният - от 50 г. до 3 г. преди навършване на пенсионна възраст, а консервативният - при по-малко от 3 г. до пенсионната възраст, е посочено в съобщението.
Експертите са подчертали важността на динамичния подход към инвестиционната политика, който ще подобри резултатите от доходността и ще отговори най-добре на променящите се нужди на осигурените лица през различните етапи от живота им.
"Ние вярваме, че една от основните предпоставки за дългосрочен успех на пенсионната система в България е осигуряването на гъвкави и адаптивни инвестиционни стратегии, които да следват жизнения цикъл на всеки осигурен човек. Така ще постигнем необходимото надграждане на утвърдения до момента тристълбов модел на пенсионната система в страната", посочи още Председателят на БАДДПО Евелина Милтенова.
От асоциацията допълват, че форумът е включвал също анализ на демографската криза в България и нейните влияния върху пенсионната система. Участниците са обсъдили възможни решения за подобряване на финансовата стабилност на системата, включително чрез оптимизация на инвестиционните стратегии и въвеждане на алтернативни инвестиционни портфейли, които да отговарят на различни етапи от жизнения цикъл на осигурените лица. На форума е бил поставен акцент върху ролята на актюерите в подкрепа на информираността и финансовата грамотност на осигурените лица, както и на тяхната способност да взимат по-осъзнати решения относно своето пенсиониране.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Волейболния тим на Левски започна със загуба в Шампионска лига
Дата: 14/11, 00:50
Технологии помагат повече пациенти да победят рака в Acibadem Турция
Дата: 14/11, 00:40
Новогодишна приказка в хотелски комплекс "Therma Village" - Кранево!
Дата: 14/11, 00:40
Новооткрит 3D колаген задвижва ставите
Дата: 14/11, 00:40
14 ноември 1666 г. – Първото кръвопреливане е описано
Дата: 14/11, 00:24