От 1 януари 2025 година чистачката и инженера в предприятието със 120 лева разлика в заплатите


02/10/2024, 15:28

Пиксабей

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. от 1 януари 2025 г., като ръстът ѝ е с 15,4% или 144 лв. Това е заложено в проект на постановление на правителството. Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е 50% от средната заплата за период от 12 месеца назад. 

"Правителството е задължено по закон да я направи такава. Трябва да е 50% от средната работна заплата. Директивата не е хармонизирана както трябва. Една директива дава възможности на държавата по определени маркери да достига определена цел", коментира бившият социален министър Христина Христова.

Икономистът д-р Пламен Иванов и Христова обясниха, че се използва една част от директивата, а останалите компоненти липсват.

"Доходите трябва да бъдат обосновани. Минималната работна заплата отива в бюджетните структури", обясни д-р Иванов пред Bulgaria ON AIR.

Христова добави, че трябва да има минимална работна заплата и подчерта, че тя не е просто плащане, а представлява финансови средства за количество и качество на труд.

"Добре е да са по-високи заплатите, но се получават дисбаланси. В едно предприятие млад инженер започва с 1200-1300 лв. а портиерът или чистачът от 2025 г. ще взимат 1077 лв. Усилията за договаряне на минималната работна заплата трябва да отидат на двустранно ниво - синдикати-работодатели", каза бившият социален министър.

Д-р Иванов отбеляза, че това, което трябва да направи държавата, е да начертае ясна стратегия.

"Пожелателно е всички да имаме по-високи заплати, но нека ясно застанат и кажат какво правим през следващите години, за да бъдат всички доходи на хората по-високи. Вдигането на минималната работна заплата няма да доведе до повишаване на потреблението. С минималната работна заплата са обвързани всички заплати. Разходът на държавата ще бъде много по-голям от прихода", посочи икономистът.

По думите на Христова повечето безработни са нискоквалифицирани хора. Тя уточни, че безработицата в момента е най-ниската в с равнение с последните 30 години - около 5%. 12% са работещите бедни хора.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Костадинов: Предложените от формацията на Радев мерки показват некомпетентност
Дата: 11/05, 18:081 Коментар

Навръх 35-ата си годишнина ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ във Варна разкри STEM център
Дата: 11/05, 17:59

Писториус: Думите на Путин за край на войната в Украйна може да са поредната измама
Дата: 11/05, 17:541 Коментар

Мартин Димитров: Предложените мерки срещу инфлацията са недостатъчни, но ги разбираме като начало на дебат
Дата: 11/05, 17:46

Добри новини за Любен Дилов от Италия - състоянието му се подобрява
Дата: 11/05, 17:37

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия