България е на първо място в ЕС по смъртни случаи на пътя


10/10/2024, 15:19

Снимка: Пиксабей

България е на първо място в ЕС по смъртни случаи на пътя. Това показват оповестените днес данни на Европейската комисия за жертвите на пътнотранспортни произшествия по пътищата на ЕС за 2023 г. Общо 20 400 души са загубили живота си при катастрофи в Европа за миналата година. У нас са регистрирани рекордните 82 смъртни случая на милион жители. В черната статистика ни следва Румъния с 81 жертви на милион жители, съобщава БНТ.

Най-безопасни са пътищата в Швеция и Дания - съответно 22 и 26 смъртни случая на милион жители.

Обобщената статистика за ЕС показва намаление едва с 1% в сравнение с 2022 г. и представлява средно 46 смъртни случая на милион жители.

Понастоящем всяка седмица около 400 души умират при пътнотранспортни произшествия по европейските пътища. ЕС работи за постигане на „нулева смъртност“ до 2050 г. Годишният броя на смъртни случаи по пътищата е намалял почти наполовина между 2001 г. и 2010 г., но от тогава напредъкът се забавя.

Въпреки че дългосрочната тенденция показва намаление с 10% в сравнение с 2019 г., настоящият темп на намаление не отговаря на междинната цел на ЕС за намаляване наполовина на смъртните случаи и тежките наранявания по пътищата до 2030 г., което изисква годишно намаление от 4,5%.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



МВР за мащабната акция на Интерпол: Конфискувани са милиони хапчета, ампули и инжекционни препарати от таен завод у нас
Дата: 07/05, 12:55

Предупредиха населението на румънския окръг Тулча за падащи обекти от въздуха
Дата: 07/05, 12:47

Костадинов: Радев върна жеста към Пеевски и Борисов
Дата: 07/05, 12:41

Мъж стреля с пистолет на площадка в Плевен
Дата: 07/05, 12:41

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 12:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия