Волгин взриви ЕП с невярното твърдение на Кремъл, че "Крим винаги е бил руски"


Дата: 19/12, 11:25

Кадър Възраждане

Евродепутатът Петър Волгин взриви ЕП с изказването си по време на дебати, свързани с окупацията на Крим от Руската федерация и влошаващата се обстановка с правата на човека там, предаде БТА, цитирайки пресофиса му.

Много от евродепутатите изповядваха тезата, че Русия действа като НКВД спрямо кримските татари, че те са лишени от възможността да водят нормален живот, че се наблюдава насилствена русификация и репресиране на дисидентите.

В отговор Волгин заяви следното: "Само неспасяем исторически невежа може да твърди, че Крим принадлежи на Украйна. Крим винаги е бил руски. От времето, когато императрица Екатерина Велика го включва в границите на Руската империя през 1783 г., та до днес. Дори и в годините след като Никита Хрушчов подари Крим на Украинската ССР, повечето от хората там се чувстваха руснаци. И съвсем естествено след преврата в Киев през 2014 г. мнозинството от жителите на Крим гласува за връщането му в състава на Русия."

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации", избран с гласовете на "Възраждане", обясни, че Крим е неразривно свързан не само с руската политика, но и с руската култура: "През 19 и 20 век именно там са живели и работили някои от най-големите руски творци. Ще спомена само Антон Чехов, Марина Цветаева, Лев Толстой, Анна Ахматова, Иван Айвазовски. Гениалният Александър Пушкин има прекрасни стихове, посветени на красотите на Крим, а днес режимът в Киев събаря неговите паметници."

В заключение Волгин направи извод, че претенциите на Киев към Крим са също толкова абсурдни, колкото и твърденията, че руската армия воювала с помощта на чипове от хладилници, и че Крим е неразривна част от политическата и културна история на Русия и винаги ще бъде така.

Следващият говорещ на трибуната в ЕП, чехът от Европейската народна партия Томаш Здеховски, посочи, че Волгин е изразил становище като от руски вестник, и че кримските татари се борят за свобода и демокрация, но са жертва на руския деспотизъм. Евродепутатът от "Възраждане" го призова да мисли с главата си, собствената, да опита да е ментално независим, а не да ползва полуфабрикатите, които му спускат началниците. 

Малко преди това Алис Теодореску от ЕНП заяви, че Русия насилствено преселва деца от Крим в центрове за превъзпитание, че има много изнасилвания и че се води война срещу световния правов ред. Отбеляза, че Путин разбира само от груба сила и че "ние от ЕС не сме достатъчно твърди".

Дебатът приключи с Александер Юнгблут от "Европа на суверенните нации", който повиши тон с думите: "Кажете направо, че искате война! Вие искате война, не искате мир! Изобщо не ви интересува, че умират украински и руски войници."

Полуостровът има богата история от най-древни времена. 

Бил е част от елинската култура, Римската империя, Византия. През XV – XVIII век е център на Кримското ханство, васално на Османската империя. През 1783 г. е присъединено от Екатерина Велика към Руската империя.

През Гражданската война Крим е ожесточено оспорван между двете воюващи страни, като към ноември 1920 година е трайно присъединен към Съветска Русия, а малко по-късно е образувана Кримска автономна съветска социалистическа република, която съществува до лятото на 1945 година. През 1954 г. ръководството на СССР прехвърля Крим от РСФСР на УССР.

През 1991 г. територията и акваторията на полуострова стават част от независима Украйна, чрез административните единици Автономна република Крим и град Севастопол. През 1992 за кратко Крим обявява независимост. През 2014 г. в условията на руска военна окупация на 16 март е проведен референдум, при който 95,5% от гласувалите при преброени 50% от гласовете и избирателна активност от 85% (по данни на изборната комисия) избират присъединяване към Русия.На 17 март АРК обявява независимост като Република Крим и на 18 март заедно с град Севастопол са приети в състава на Руската федерация като два отделни федерални субекта, образувайки Кримския федерален окръг.

На 27.03.2014 г. при гласуване в Общото събрание на ООН 100 държави гласуват резолюция, призоваваща за уважаване на териториалната цялост на Украйна, 58 се въздържат (включително Китай), а 11 държави (сред които Армения, Беларус и Русия) гласуват против. ЕС, САЩи други държави налагат санкции срещу Русия.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пожар във варненския квартал "Възраждане"
Дата: 27/12, 13:42

Известна българка бъдна мечта с африканче за Коледа
Дата: 27/12, 13:41

Катастрофа с линейка затрудни движението на основно кръстовище в Добрич
Дата: 27/12, 13:25

Откриха тяло на възрастен мъж на улица в Кърджалийско
Дата: 27/12, 13:17

41-годишен мъж вилнее в разградско село
Дата: 27/12, 13:13

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия