Булфото
Нов опит да намери изпълнител, който да изготви проекта за ремонт на къщата на Антон Новак в Морската градина, прави Община Варна. Това става ясно от обявената обществена поръчка.
Предходната процедура бе пусната през лятото. Прогнозната стойност е близо 9500 евро, пише "Морето".
Идеята е сградата край бул. „Приморски“ да се превърне в посетителски център, разказващ за делото на паркостроителя. Наличието на инвестиционен проект ще даде възможност за последващо обявяване на поръчка за същинския ремонт на зданието.
Къщата е масивна постройка, изградена в периода 1899-1909 година. Проектирана е като еднофамилна жилищна сграда с един жилищен и един полуподземен етаж и е предоставена за жилище на създателя на Морската градина. До 1937 година е използвана по първоначалното си предназначение. После е имала различни функции. По-късно към североизточната фасада е изградена и малка пристройка със складово предназначение и санитарни възли.
Основната сграда е със застроена площ 108 кв.м, а пристройката е 9 кв.м.
В полуподземния етаж са разположени антре, коридор и пет помещения, а на първия етаж антре, шест стаи и две тоалетни в пристройката.
Идеята е в посетителския център да има зала „Антон Новак“, която да отразява делото и живота на Новак. Да има и зала „Чешката следа във Варна“, която да отразява живота и дейността на чешки представители във Варна и страната.
Покривната конструкция на основната сграда е дървена с покритие от керемиди. Забелязват се ясно изразени деформации, изгнили участъци от дървената конструкция и нарушена цялост на тавана. Улуците са прогнили и на места липсват, наблюдават се пукнатини по вътрешните и външните стени, наблюдават се деформации на гредоредите, мазилките са стари и амортизирани, има наличие на течове и пукнатини, има зазидани прозорци, водопроводната инсталация е компрометирана, ел. инсталацията е демонтирана.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Преди 6800 години край Варна е имало огромно селище с павирани улици, промишлена зона и крепостна стена с масивни камъни
Дата: 20/01, 10:27
Доган към Радев: От АПС сме безрезервно с вас!
Дата: 20/01, 10:26
Бащата на Сияна: Откъде е това оживление, че идва новия месия – Румен Радев. Той е в управлението от 10 години
Дата: 20/01, 10:193 Коментара
Предлагат стесняване на пътните ленти след катастрофата край Колхозния пазар във Варна
Дата: 20/01, 10:17
Автобусите 31А във Варна продължават да се движат само до „Св. Св. Константин и Елена“ заради ВиК авария
Дата: 20/01, 10:09