Цените на колите втора ръка тръгват надолу заради еврото


Дата: 29/01, 11:52

Кадър ИИ

Автомобилите втора ръка тръгват надолу или държат цени отпреди година-две, а търсенето им намалява значително. Това показа проверка на „Телеграф“ в най-голямата борса за употребявани коли в пловдивското село Труд.

Еврото влияе на пазара, цените се изравняват с тези в Европейски съюз, признаха автотърговци.

Все повече българи предпочитат сами да пътуват в Западна Европа и да си докарват автомобилите оттам на собствен ход, което е един от факторите за промяната на пазара у нас. Вече има също редица фирми, които предлагат услуга за докарване на автомобил с автовоз от чужбина. Стойността на колите втора ръка в евро също се уеднаквява.

„Можеше преди години да купиш от Италия или Германия кола и тук да й сложиш двойна цена. Сега нещата не стоят по този начин. Печалбата е сведена до минимум. Има и много коли на пазара, конкуренция“, призна пред „Телеграф“ собственик на една от големите автокъщи в село Труд.

Съществено влияние оказва и намалението на ценовите разлики между различните държави в еврозоната. „Интерес има от гърци и румънци, които предпочитат да пазаруват употребявани автомобили от нашите автокъщи. Но и те сравняват и като види, че същият автомобил в евро в Италия и по-евтин, поръчва си оттам, а нашият залежава“, коментира продавач на коли.

С влизането на еврото се очаква договорите за лизинг да станат по-изгодни заради отпадането на досегашната допълнителна премия за валутен риск, което ще раздвижи пазара, както и цените леко ще паднат, прогнозират още търговци.

Проверка на „Телеграф“ показа, че има разлики към момента в цените, които ще се изравнят до първите летни месеци. Например един от търсените модели Mazda CX-5 произведен през ноември 2017 г.

С дизелов двигател и евростандарт Евро 6 у нас се продава втора употреба, нов внос от първи собственик за 18 000 евро.

Абсолютно същият автомобил на сходни километри пробег в автокъщите в Хърватия, която преди нас влезе в еврозоната, в момента е на цена около 15 000 евро. Разликата от 3000 евро не е малка и не може да бъде оправдана с разходите за транспорт от Италия, тъй като Хърватия е по-близо от България, категорични са автоексперт

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



800 души остават без работа в Карнобат, масови съкращения и във Варна, Добрич и Русе
Дата: 01/02, 13:55

След 7 години раздяла България върна от Норвегия 13-годишна дъщеря при майка й
Дата: 01/02, 13:45

Очакват се вълни до 3 метра в следващите 48 часа
Дата: 01/02, 13:39

Аятолах Али Хаменей: Ако САЩ започнат война срещу Иран, този път това ще бъде война в целия регион
Дата: 01/02, 13:32

На 64 години почина един от най-уважаваните магистрати Васил Гатов
Дата: 01/02, 13:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия