Булфото
Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд, цитирана от БНР.
Според нея има ограничения на законодателно ниво, които трябва да се преодолеят, за да могат сигналоподателите да са по-активни. Една от бариерите пред тях е високата степен на индивидуализация, те не само, че не са аноними, но се представят с трите си имена. Ако не дадат тези данни, сигналът изобщо не се разглежда, каза тя.
Като положителна отчете промяната в уредбата, която вече не изисква предоставяне на ЕГН.
Вече 6 години следим работата на антикорупционните институции - на прокуратурата и Антикорупционната комисия, подчерта тя.
Последният проект на АКФ проследява как работят органите за противодействие на корупцията на местно ниво. В изследването са включени 27 общини с различен профил. Изводите са, че дефицитите, които се забелязват на национално ниво, съществуват и на местно, обясни Георгиева.
От АКФ като грешка отчитат практиката антикорупционните органи да се задействат само по сигнал. Не извършват никакви дейност по собствена инициатива в рамките на правомощията си, каза Георгиева.
Адвокатът каза, че продължават да следят случая с рибарското пристанище "Карантината" , който стигна до вниманието на Европрокуратурата.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Земетресение разтърси Югоизточна Турция, предизвика паника сред хората
Дата: 28/11, 10:31
"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне през декември
Дата: 28/11, 10:31
Експерти: Тръмп е виновен за срива на рублата
Дата: 28/11, 10:21
Стоил Стоилов: Викайте ми Нострадамус
Дата: 28/11, 10:21