Снимка: Пиксабей
Въглеродните емисии от световния сухопътен транспорт биха могли да достигнат пика си през 2025 г. вместо през 2050 г. благодарение на разцвета на електрическите автомобили и регулациите в областта на въглеродните емисии. Това се посочва в доклад на германска неправителствена организация, публикуван днес и цитиран от Франс прес.
Според Международния съвет за чист транспорт (ICCT) емисиите въглероден диоксид на сухопътния транспорт още тази година биха могли да достигнат най-високата си стойност - около 9 гигатона, предава БТА.
Впоследствие те ще се понижат значително, за да достигнат 7,1 гигатона годишно през 2050 г. Това сочи сценарий, който се базира на климатичните мерки, приети през август 2024 г.
Неправителствената организация предупреждава, че по никакъв начин не трябва да се отслабват съществуващите политики на декарбонизация, тъй като това би могло да забави енергийния преход. В ЕС, например, се увеличават критиките срещу разходите и сложността на мерките за опазване на климата.
Според оповестения през 2021 г. сценарий, потвърден и от миналогодишния доклад, Международният съвет за чист транспорт очаква по-скоро нетен спад на въглеродните емисии от 2050 г.
Тенденцията към понижение на трите основни автомобилни пазара - Китай, САЩ и ЕС ще компенсира ръста на емисиите в останалия свят, особено в Азия, според доклада.
За да бъдат постигнати целите, заложени в Парижкото споразумение за климата, годишният глобален обем на емисиите от автомобилния транспорт ще трябва да падне до 2,3 гигатона до 2050 г., се посочва в доклада.
Все още е нужно да бъде постигнат напредък при прехода към електрически превозни средства, най-вече в Китай, Индонезия и Бразилия.
"Този пик на въглеродните емисии през 2025 г. може да не бъде постигнат, ако активността в световния автомобилен сектор нараства по-бързо от очакваното", предупреждава неправителствената организация.
Забраната за продажба на нови бензинови автомобили от 2035 г. в ЕС е обект на все повече критики от европейската десница и намиращия се в криза автомобилен сектор.
Други страни като Канада и Великобритания също са си поставили за цел да забранят продажбата на бензинови и дизелови автомобили през идните години.
Международният съвет за чист транспорт включва в изчисленията си всички парникови газове, емитирани от превозните средства, от производството им до използването им, вземайки предвид употребата на гориво.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Най-малко 60 жертви при взрив на цистерна в Нигерия
Дата: 18/01, 19:361 Коментар
Александър Йорданов: ПП-ДБ допусна голяма политическа грешка
Дата: 18/01, 19:32
Ключов човек във „Възраждане“ разкри тайни договорки
Дата: 18/01, 19:11
Тежко е положението на ГКПП "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово"
Дата: 18/01, 19:06
На 19 януари имен ден празнува рядко блажено име
Дата: 18/01, 19:00