Във втория по площ град в България сняг не вали никога


Дата: 09/01, 20:38

Булфото

Ето къде е най-мекият климат през зимата у нас.

Бурга̀с е най-големият град в Югоизточна България и вторият по големина на българското Черноморие, а със своето землище от 253,644 km², той е вторият град по площ в България (след София).

Една от най-забележимите особености на зимния сезон в Бургас е липсата на сняг или пък минимални снеговалежи. Бургас е един от най-големите градове по българското Черноморие и заема стратегическо място с уникални климатични и географски характеристики, пише сайтът eranova.bg.

 

Поради тази причина обикновено през зимните месеци социалните мрежи изобилстват от носталгични публикации на замръзналото Черно море, както и миймове, които намекват, че най-младите бургазлии никога не са виждали сняг. 

През последните няколко дни температурите в цялата страна са особено високи, като в Бургас те достигат до пролетните 15-16 градуса. Засега за бургазлии остава загадка дали през тази зима ще дочакат снеговалеж.

Бургас е разположен на югоизточния бряг на България и граничи директно с Черно море. Морето има ключова роля в определянето на климатичните условия в региона. Големите водни басейни, като Черно море, имат свойството да регулират температурата на околния въздух.

През зимата морето отдава топлина, която е натрупало през лятото, и така смекчава студовете в крайбрежните райони. В момента според данни на НИМХ температурата на морската вода е около 8-9 °C. 

Тази термична инерция създава по-мек климат в Бургас, където средните температури през януари (най-студения месец в годината) рядко падат под 0 °C. В резултат на това валежите, които в други части на България биха били под формата на сняг, в Бургас обикновено се проявяват като дъжд.

През последните години, глобалното затопляне допълнително засилва тази тенденция. Например през зимата на 2020/2021 година Бургас отчита едва два дни със снеговалеж, при които натрупванията са били под 1 см.

През зимата на 2022/2023 година изобщо не е отчетен значителен снеговалеж.

Последният сериозен снеговалеж, който помнят бургазлии, е от зимата на 2016/2017 година. 

Глобалното затопляне е друга съществена причина за липсата на сняг в Бургас. Повишаването на глобалните температури води до промени в климатичните модели, като едно от най-забележимите последствия е намаляването на снежната покривка в умерените ширини.

Липсата на сняг в Бургас през зимата е резултат от комплексно взаимодействие на географски, климатични и антропогенни фактори. Черно море, глобалното затопляне и атмосферните потоци играят водеща роля за меките зими в региона.

Докато за някои това може да е удобство, свързано с по-лек климат, то за други представлява загуба на типично зимно преживяване. Тези тенденции вероятно ще продължат и в бъдеще, освен ако не бъдат взети сериозни мерки за справяне с климатичните промени.

Снегът в Бургас остава рядко явление, което събужда носталгия и очакване, но същевременно е и знак за по-широките екологични промени, които засягат целия свят.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Виртуозният цигулар НАЙДЖЪЛ КЕНЕДИ ще изнесе гала концерт във Варна с български привкус
Дата: 25/01, 06:50

Става на 56
Дата: 25/01, 06:00

Шестима наши състезатели на старта за Световната купа по сноуборд в Словения днес
Дата: 25/01, 06:00

Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Дата: 25/01, 05:50

Дежурна пожарна ще остане на мястото на взрива в Банкя
Дата: 25/01, 05:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия