Задава се криза в здравеопазването


Дата: 15/01, 16:50

Снимка: Пиксабей

Кадровата криза в здравния сектор у нас е резултат от дългогодишно бездействие и липса на политическа воля, което застрашава качеството на здравните грижи, алармират от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Те настояват за конкретни действия от правителството и предупреждават, че ако проблемите не бъдат решени скоро, здравната система ще се изправи пред още по-сериозни предизвикателства. 

В област Варна има уникални клиники като тези по детска хирургия (която е спира временно работа поради липса на лекари и медицински специалисти), термична травма и Клиниката по токсикология към ВМА. Тези звена са жизненоважни за региона, но липсата на персонал и увеличеното натоварване поставят под риск тяхното съществуване, това коментира за Радио Варна Кичка Димитрова, председател на Регионалната структура на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи. 

Друг фактор, пред който са изправени работещите в здравния сектор е този, че много млади специалисти напускат страната или избират други професии поради недостатъчно добри условия на труд и липса на професионално развитие. Проблемите в здравния сектор се задълбочават от години, а липсата на действия от страна на различни правителства води до сериозна кадрова криза, припомни Кичка Димитрова. "Вече над 15 години разговорите с различни кабинети започват от нулата, без да се стига до конкретни решения. Недостатъчното финансиране и лошите условия на труд остават сериозни препятствия за привличането на млади кадри. 

Средната възраст на медицинските сестри е около 49-50 години, а голяма част от работещите скоро ще достигнат пенсионна възраст", каза Кичка Димитрова и алармира, че ако не се предприемат спешни мерки, здравеопазването ще навлезе в още по-дълбока криза. 

За да се преодолеят настоящите трудности, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) и Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) настояват за:

Подобряване на заплащането – адекватно възнаграждение, отговарящо на усилията и натоварването на здравните специалисти.
Регламентиране на правата и задълженията – създаване на стандарти за здравните грижи, които да дефинират ясно професионалните отговорности.
Подобряване на условията на труд – облекчаване на натоварването и гарантиране на по-добри условия за работа.
Политическа воля – ангажираност от страна на управляващите за трайно решение на кризата.

Здравната криза не може да бъде пренебрегвана повече според Кичка Димитрова, защото: "ние всички сме потенциални пациенти", което напомня за важността на устойчивото развитие в сектора.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Как да не се тръшнем болни?
Дата: 15/01, 19:30

Медицински екип остава на мястото на влаковата катастрофа край София
Дата: 15/01, 19:27

На второ четене: Депутатите приеха временния закон за бюджета
Дата: 15/01, 19:22

Байдън благодари на американците за "любовта и подкрепата"
Дата: 15/01, 19:16

Главчев освободи Бисер Минчев от длъжността заместник-министър на транспорта
Дата: 15/01, 19:07

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия