Васил Терзиев подписа дългосрочния договор за чистота в Зона 3


06/08/2026, 22:24

Снимка Булфото

Днес направихме поредната важна крачка и официално подписахме договора за предварително изпълнение за почистването на Зона 3. С това осигуряваме дълготрайно решение за районите „Слатина", „Изгрев" и „Подуяне" след дългите месеци на битка за защита на обществения интерес", обяви заместник-кметът по екология инж. Николай Неделков.

Договорът е сключен с консорциум „Чиста София" и влиза в сила веднага. Това се случва в режим на предварително изпълнение, след провеждането на втора процедура за избор на изпълнител и след като Върховният административен съд (ВАС) потвърди правото на Общината да действа в интерес на здравето на гражданите, пише cross.bg.

По отношение на финансовите параметри инж. Неделков подчерта: 

„Успяхме да подпишем на цена от 134 евро на тон без ДДС за битовия отпадък, която е с 11 евро по-ниска от първоначално предложената оферта от 142.23 евро, която ние не приехме. Нашата цел беше ясна - да защитим парите на софиянци и успяхме. С тази разлика спестяваме над 2 милиона евро за целия 5-годишен срок на договора само от тази дейност".

За обезпечаването на дейностите на терен фирмата влиза със сериозен ресурс, който вече е преминал през проверка от Столичния инспекторат.

 „От изискуемите минимално 14 камиона, изпълнителят разполага със 17 налични специализирани автомобила само за битов отпадък. На разположение са и още 12 машини за миене, мотометачки и техника за едрогабаритни отпадъци, като готовността за работа е пълна", поясни Николай Неделков.

От изявлението на столичния заместник-кмет стана ясно, че въпреки постигнатата оперативна стабилност, процесът продължава да бъде съпътстван от опити за нечестна политическа игра.

„По отношение на актуалната ситуация на терен, тя се подобрява всеки ден, като в момента над 90% от контейнерите в трите района се извозват ежедневно по график", уточни заместник-кметът.

На въпрос относно твърденията на кмета на район „Изгрев" Делян Георгиев, инж. Неделков коментира:

„Искам да поздравя г-н Георгиев, че успя да организира сметосъбирането през последните месеци, но твърденията му в момента са некоректни. По време на неговата организация дейността изобщо не се извършваше в съботните и неделните дни, което налагаше тридневно наваксване след това. Ситуацията в момента е значително по-добра и снимането на две пълни кофи не е доказателство за обратното. Недопустимо е да се прехвърля топката с политически мотиви - няма значение кой от коя политическа сила е, правилата трябва да са еднакви за всички".

Заместник-кметът изрази и специална благодарност към всички, подкрепили Общината в преходния период:

„Благодаря на жителите на тези три района за огромното търпение, което проявиха. Изключително признателен съм и на доброволците за всяко положено усилие и помощ на терен. Тази битка я спечелихме всички заедно." 

От Столичната община уточниха още, че екипите на Столичния инспекторат остават на терен и ще упражняват безкомпромисен контрол върху работата на новия изпълнител. От началото на годината до момента на сметопочистващите фирми в София вече са наложени санкции на обща стойност над 354 500 евро за неизпълнение на дейностите по договорите и контролът ще продължи със същата строгост и занапред.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Умният избор за семейния бюджет: Как да пазаруваме практично и изгодно през август
Дата: 06/08, 23:30

Зеленски обяви началото на специални операции срещу руската военна промишленост
Дата: 06/08, 23:20

В Будапеща регистрираха температуратурен рекорд от 41,1°C
Дата: 06/08, 23:10

Край на сагата: Реал успя да задържи Винисиус до 2032 г.
Дата: 06/08, 22:55

Сенси предупреди ЦСКА за реванша
Дата: 06/08, 22:47

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия