Европейските страни, в които има най-много съдебни дела за сплашване на журналисти


Дата: 09/12, 19:36

Снимка: Пиксабей

Ново проучване предупреждава, че съдебните искове все по-често се използват за заглушаване на журналисти и активисти в цяла Европа, съобщава изданието „Политико“.

Практиката да се използват съдебни искове за заглушаване на журналисти, активисти и организации за обществен контрол се разраства в Европа, се посочва в нов доклад на Коалицията срещу „стратегическите дела срещу публичното участие“ (SLAPP), публикуван на 9 декември.

Според данните от доклада Италия, Румъния, Сърбия и Турция са начело в класацията на страните в Европа, в които се използват подобни методи, съобщава Нова телевизия.

„Политико“ отбелязва, че между 2010 г. и 2023 г. общо 1049 стратегически дела срещу публичното участие, известни като SLAPP (или „дела шамари“), са били заведени в наблюдаваните 41 европейски страни, а само през 2023 г. те са били 166.

Терминът SLAPP се отнася до дела, заведени от влиятелни субекти, като корпорации, държавни служители и високопоставени бизнесмени, срещу частни лица или неправителствени организации, които са изразили критична позиция по въпрос от социален или политически интерес.

Репортерите продължават да бъдат основните мишени на такива дела, следвани от медиите, редакторите, активистите и неправителствените организации.

През 2023 г. почти половината от тези искове (42,5%) са заведени от предприятия и бизнесмени, докато политиците са отговорни за повече от една трета (35,5%).

„Наистина е обезпокоително, че повече от една трета от тези дела са заведени от политици“, казва Ема Бергманс, старши съветник по политика и застъпничество в международната организация за свобода на медиите Free Press Unlimited.

„Когато политиците се намесват, това води до „поляризация и втвърдяване на обществото“, добави тя.

Повечето от съдебните дела са насочени към потискане на гласове, които разкриват корупция и еколoгични проблеми.

„Изменението на климата и екологичните проблеми са тема, която може да има наистина големи последици за компаниите. И когато журналистите или гражданското общество съобщават за техни нарушения или за въздействието им върху климата, това може да има огромен ефект върху предприятията и затова те действат бързо и предприемат крайни мерки, за да ги заглушат“, каза още Бергманс.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Магията на Виена оживява във Варна – насладете се на изискан концерт с Johann Strauss Ensemble
Дата: 13/12, 22:10

Здравко Димитров с гол и асистенция за Бодрумспор
Дата: 13/12, 22:10

Верижна катастрофа до Драгичево, има пострадали
Дата: 13/12, 21:59

МТС: Свидетели сме на поредни спекулации за изграждането на жп връзката между България и РСМ
Дата: 13/12, 21:52

Румен Христов: ГЕРБ не иска да раздели ПП и ДБ, а да намери общ език с тях
Дата: 13/12, 21:47

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия