Стопкадър бТВ
Преподавател обясни какво правят свещениците в петъка преди Великден.
В очакване на Възкресение погледите на вярващите по целия свят са насочени към най-свещената земя - тази на Йерусалим. Израелските власти позволиха вратите на храма Господен да бъдат отворени.
Молитвите са тихи и са с надежда, че светлината ще дойде на земята и ще отбележи мига на Божието безсмъртие.
„Днес е денят в очакването на Възкресението. За апостолите тогава е било тъжен ден, защото те все още не са преживели радостта от Възкресението. Цялата Страстна седмица носи тези две чувства – от една страна, страданието, а от друга – винаги минава нишката за идеята за Възкресението. Има я надеждата“, каза в „Тази събота“ богословът и преподавател в Софийския университет Полина Спирова.
Относно обикалянето около църквата тя обясни, че това по принцип се прави в петък вечерта.
„На Великден ние не обикаляме храма реално. Хората се събират в църквата и за да излязат от нея, понякога свещениците правят тази „хитрост“ – извеждат хората на една лития около храма, за да може той да се изпразни. Това е много важно – на Възкресение Христово всички трябва да излязат навън и храмът се затваря“, обясни богословът.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Президентът за Кандев: Бих му дала шанс да довърши това, което започна
Дата: 21/04, 16:36
Медицинският университет е победител в турнира по плуване от Варненската универсиада
Дата: 21/04, 16:32
Изборната победа на Жан Виденов през 1994 година остава ненадмината - 2,258 милиона гласа за БСП
Дата: 21/04, 16:221 Коментар
Откриха над 2 тона нелегални препарати за растителна защита край Котел
Дата: 21/04, 16:19
Тръмп за Иран: САЩ са готови за военни действия
Дата: 21/04, 16:011 Коментар