Кадър Ютуб
Главният изпълнител на ремонта на гарата в Нови Сад, която рухна е китайска компания. Това е част от друг, по-голям проект – железопътната линия Белград-Нови Сад-Будапеща, по която в бъдеще ще се движат по-бързи влакове от преди.
Този проект в Сърбия и съседна Унгария също се изпълнява от китайски строителни компании, финансирани със заеми от китайски банки.
За Сърбия Китай е водещ инвеститор, който от години строи какво ли не – от пътища до инфраструктура за енергетиката.
Много граждани в Сърбия подозират, че зад липсата на прозрачност при тези проекти стоят корупционни процеси.
Пекин и държавните му компании търсят и намират големи проекти в Европа, а Сърбия е сред първенците по брой привлечени китайски инвестиции, пише сръбската редакция на Свободна Европа. Сред компаниите, които работят в страната, е държавният консорциум CRIC&CCCC, който се състои от дружествата China Railway International Co. Ltd и China Communications Construction Company Ltd.
Те са били ангажирани и с последния ремонт на гарата. Сръбските власти казват, че обновлението на козирката не е било част от проекта и извършените дейности. Същите компании строят и друга важна инфраструктура в Сърбия.
Сърбия е един от основните партньори в Европа на китайския проект "Един пояс, един път" – инвестиции в свързана инфраструктура в Азия и на Стария континент.
Заради тези съмнения се стигна и до бой в парламента.
Протестиращите в Нови Сад поискаха оставката на министър-председателя Милош Вучевич, близък довереник на Вучич, който беше кмет на Нови Сад от 2012 до 2022 г. В понеделник министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич подаде оставка, но отрече да носи наказателна отговорност.
11 души са арестувани за трагедията на жп гарата в сръбския град Нови Сад. Това съобщиха от Висшата прокуратура на страната, предаде БНР.
Сред задържаните са министърът на строителството на Сърбия Горан Весич, който подаде оставка дни след инцидента, отнел живота на 15 души, както и Йелена Танаскович – директор на компанията за железопътна инфраструктура в западната ни съседка. Тя подаде оставка вчера, съобщава РТС.
Сред задържаните са още заместничката на Весич, която отговаря железопътния транспорт Анита Димоски и предшественикът на Танаскович на този пост Небойша Шурлан.
От държавното обвинение на Сърбия посочиха, че задържаните са заподозрени за извършване на престъпни дейния срещу обществената сигурност, предизвикване на обществена опасност и неправилно изпълнение на строителните дейности. Те могат да получат от 2 до 12 години затвор.
Трагичният инцидент стана на 1 ноември. Тогава рухна козирката на входа на гарата в града, вследствие на което загинаха 14 души. В неделя в болница почина още една жена.
Заради инцидента в Сърбия се проведоха няколко протеста.
Прокуратурата оповести, че са разпитани 66 души, а още пет предстои да бъдат разпитани.
Касае всички с прехвърлен имот
Дата: 30/11, 14:15
Безплатни консултации за ортопедично лечение в чужбина!
Дата: 30/11, 14:10
Снегът скъса 20-киловолтов електропровод в Благоевград
Дата: 30/11, 14:09
Полша стовари 3500 бетонни таралежи на границата си с Русия
Дата: 30/11, 14:08
Стойнев: Наталия Киселова има обществена подкрепа и може да ръководи Народното събрание
Дата: 30/11, 14:05