Китай е най-голямата военна заплаха за САЩ, сочи разузнавателен доклад


Дата: 26/03, 12:02

Пиксабей

Китай представлява най-голяма заплаха за американските интереси и сигурност в глобален мащаб и реализира "устойчив" напредък към получаване на способност да завладее Тайван. Това се казва в годишния разузнавателен доклад на САЩ, предаде АФП, цитирана от БНР.

"Принудителният натиск" на Пекин срещу Тайван и "широокомащабните кибероперации срещу американски цели" са индикаторите за увеличаващата се заплаха за националната сигурност на САЩ, се казва в Годишната оценка на заплахите, съставена от разузнавателната общност.

"Китай представлява най-всеобхватната и устойчива военна заплаха за националната сигурност на САЩ", се казва в доклада, който осигурява преглед на колективните разбирания на разузнавателните служби на САЩ за заплахите, които представляват друг държави и престъпни организации.

Документът предупреждава, че Пекин ще продължи да разширява "принудителни и подривни злоумишлени пагубни действия" за отслабване на САЩ във вътрешен и глобален план. И че китайското правителство ще се стреми да се противопостави на това, което смята за "ръководена от САЩ кампания за опорочаване на глобалните отношения на Пекин и сваляне" на Китайската комунистическа партия.

Военните на Пекин се готвят да се оспорят американските операции в Тихоокеанския регион "с бърз, но неравномерен напредък на потенциала си, който може да използват в опит за завладяване на Тайван".

Но, отбелязва докладът, китайското ръководство може да се опита да намали напрежението със САЩ в стремеж "да защити основните си интереси и да спечели време за засилване на позициите си".

В своя реакция Пекин нарече доклада "необективен" и обвини САЩ в "преувеличаване на заплахите от Китай".

"САЩ публикуват тези безотговорни и необективни доклад година след година", каза говорителят на китайското МВнР Го Цзякун на редовен брифинг днес.

Директорът на Националното разузнаване на САЩ Тълси Габард заяви на изслушване в Сената, че "Китай е нашият най-способен стратегически конкурент" въз основа на настоящите разузнавателни данни.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Subaru BRZ: последният мохикан се намира във Варна!
Дата: 30/03, 04:40

Специалист по роботизирана бъбречна трансплантация ще консултира безплатно пациенти във Варна
Дата: 30/03, 04:10

До 17 градуса в неделя
Дата: 30/03, 04:00

На 30 март рожден ден има Селин Дион
Дата: 30/03, 02:59

Премиерът на Дания заминава за Гренландия
Дата: 30/03, 02:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия