Редактор: Юлия Георгиева, кадър бТВ
През 2024 година проф. Боряна Слънчева, неонатолог в столичната болница "Майчин дом", бе отличена от президента Румен Радев за работата си с орден "Св. св. Кирил и Методий" за забележителните си постижения в медицината.
За мен е голяма чест тази награда. Разбира се това, че родителите са доволни от нашата работа, е нещо, което ни радва. Това е настина вълнуващо и вдъхновяващо, дава сили. Децата, които са родени с тегло под 1000 грама, при тях процесът на лечение е доста продължителен, с пикове и спадове. Помним ги и с радост наблюдаваме, когато нещата завършват добре, разказва специалистът пред бТВ.
Специфичното в работата на неонатолога е големият обем от дейности по реанимация. Тя е близка до реанимацията на порасналите пациенти, но тук пациентите са много по-малки като размери и с много по-различна физиология, което изисква големи познания. Освен физическото натоварване има и голямо психическо натоварване в работата. Има лекари, които са много добри, но не биха могли да работят в интензивни отделения, а при нас с нашите малки пациенти нещата трябва да се решават много бързо. Т.е. ние се движим на ръба на нещата, което предполага доста адреналин, коментира тя.
Родителите са в изключителен стрес, това всички го знаем. Добре е да имаме добра комуникация с тях, да обясняваме подробно за какво става дума, да начертаем нашия план за действие за всяко дете и някакви хоризонти, които те да очакват. Много добре знаем как се чувстват родителите и имаме възможност да ги допускаме до децата им. А когато дечицата укрепнат и ги извадим от кувиозите, каним майките им да се учат да хранят децата си, за да могат да са по-спокойни вкъщи, разказва тя.
В такова голямо интензивно отделение е трудно да допускаме майките, но искаме да направим специално отделение за кенгуру-грижа за по-стабилни деца, за да могат да сучат, да са в контакт с майките си и родителите да са готови за времето, когато бебетата ще се приберат у дома. Връзката майка - бебе се изгражда преди самото дете да се роди. Затова е важно майката да гали детето си, да му говори, трябва да има комуникация. Често майките се страхуват от недоносените си деца, но ние сме категорични и им помагаме да се свържат, да комуникират, коментира тя.
Макар и кувиоз децата усещат родителите си, усещат любовта им и затова винати сме искали родителите да са позитивни, защото това помага за лечението и развитието на бебетата. Затова ги караме да са по-убедителни в декларирането на любовта си към детето. Бебетата познават майките си по гласа, по ритъма на сърцето. Това е много важно. Абсолютно съм убедена, че всяко бебе познава майка си, дори в началото да не вижда добре, коментира професорът.
Урокът, който съм научила е, че трябва да вярваме на бебетата, да се обучаваме непрекъснато. В медицината винаги има изненади, коментира тя.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Край на сковаността в ставите
Дата: 20/01, 21:10
Експерт по роботизирана бъбречна трансплантация - проф. д-р Бурак Кочак - в София за безплатни консултации
Дата: 20/01, 21:10
САЩ се оттеглят от Парижкото споразумение за климата
Дата: 20/01, 21:03
Хороскоп за 21 януари: Трета сила спасява зодия
Дата: 20/01, 21:00