Булфото
България е сред трите държави в Европейския съюз, която през последните години е направила най-голям скок в благосъстоянието на своите домакинства. За период от три години (2020-2023 г.) реалното потребление се увеличава от 62% на 70% от средното ниво за ЕС, предаде БГНЕС.
Действителното индивидуално потребление на глава от населението, изразено в ППС, служи като основен показател за материалното благосъстояние на домакинствата. Този показател разкрива значителни разлики в Европа, показващи различия в стандарта на живот.
Определянето на благосъстоянието не е лесно. Сравняването на благосъстоянието в различните държави е още по-трудно. Материалното благосъстояние е по-измеримо, но остава сложно. Базираното на паритета на покупателната способност (ППС) реално индивидуално потребление (РИП) на глава от населението се използва широко като показател за материалното благосъстояние на домакинствата.
Според Евростат РИП включва „всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени директно от домакинствата, от правителството или от организации с нестопанска цел“.
И така, кои държави в Европа имат най-високо равнище на материално благосъстояние? „Евронюз“ първо изследва държавите - членки на ЕС, а след това разглежда наличните данни от страните кандидатки за членство в ЕС и Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ).
Люксембург е начело на списъка, а Унгария и България са на най-ниско ниво
През 2023 г. действителното индивидуално потребление на глава от населението, изразено в стандарти на покупателна способност (СПС), варира от 70% от средното за ЕС в България и Унгария до 136% в Люксембург, като средното за ЕС е 100 за всички 27 държави членки.
Това означава, че материалното благосъстояние на домакинствата е с 36% по-високо от средното за ЕС в Люксембург и с 30% по-ниско от средното за ЕС в Унгария и България.
В девет държави РИП на глава от населението е над средното за ЕС. Освен Люксембург, сред тях са Германия (119%), Нидерландия (119%), Австрия (114%), Белгия (113%), Дания (108%), Франция (106%), Швеция (106%) и Финландия (105%).
Сред „Голямата четворка“ на ЕС Германия се представи най-добре, като разделя второто място с Нидерландия. Във Франция материалното благосъстояние на домакинствата е с 6 % по-високо от средното за ЕС. Италия е на нивото на средното за ЕС, докато в Испания благосъстоянието е най-ниско - с 9 % под средното за ЕС.
В долната част на ЕС след България и Унгария се нареждат Латвия, Естония, Хърватия и Словакия, където материалното благосъстояние на домакинствата е с повече от 20 % под средното за ЕС.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Безплатни инвитро консултации с репродуктивен специалист в София!
Дата: 09/01, 06:00
Зеленски потвърди участие на срещата в в Рамщайн
Дата: 09/01, 06:00
40 FINGERS – виртуозно пътешествие през струнния свят на китарата Пускат допълнителни билети за концерта на италианския квартет в София
Дата: 09/01, 05:30
2024: Година на чудеса и постижения в Acibadem Турция
Дата: 09/01, 05:10
Учителят в гастроентерологията у нас говори
Дата: 09/01, 05:00