Снимки: Пиксабей
През последните дни целият свят гледа към една територия, намираща се между Северния ледовит океан и Атлантическия океан. Земя почти изцяло покрита със сняг и лед. Земя, която рядко попада във фокуса на международните отношения. Сега обаче новоизбраният президент Доналд Тръмп иска Гренландия в САЩ и дори плаши, че може да използва военна сила, за да постигне целта си.
Всъщност географски Гренландия е част от континента Северна Америка, а също така и в етнически план - островът е доминиран от инуитското население, което има силно представителство в американския щат Аляска. В политически и исторически план Гренландия обаче е много по-тясно свързана с Европа и по-специално с Исландия, Дания и Норвегия.
Ето 10 факта, които ще ви помогнат да разберете защо Тръмп проявява толкова силен интерес към Гренландия, съобщава Дарик.
Богати природни ресурси
Гренландия разполага с огромни запаси от природни ресурси, включително редки минерали, нефт, природен газ и потенциал за риболов. Тези ресурси могат да станат по-достъпни с продължаващото топене на ледовете. Контролът над тях би могъл да укрепи енергийната и икономическа независимост на САЩ.
Най-големият остров в света
Гренландия е всъщност най-големият по площ остров в света, който не е континент. Общата площ на Гренландия е 2,16 милиона квадратни километра, като тук се включват и някои други офшорни острови. Почти 80 процента от сушата е покрита с ледена покривка. Въпреки че площта без лед изглежда незначителна на пръв поглед, тя все пак е приблизително с размерите на Швеция. С население от 56 480 души (по данни за 2017 г.) Гренландия е една от страните с най-ниска гъстота на населението в света.
Гренландия наистина е била зелена
Тъй като по-голямата част от Гренландия е покрита с лед, сняг и ледници, днес арктическата страна е предимно бяла. Как тогава е получила името си „Зелена земя“ (Greenland), когато всъщност не е зелена? Името идва от Ерик Червения, исландски убиец, който бил заточен на острова. Той го нарекъл „Зелена земя“ с надеждата, че това име ще привлече заселници. Според учените обаче Гренландия наистина е била доста зелена преди повече от 2,5 милиона години. Ново изследване разкрива, че там има древна почва, която е била криогенно замразена в продължение на милиони години.
Гренландия е автономна страна
Гренландия е автономна страна в рамките на Кралство Дания. Въпреки че географски Гренландия е част от Северноамериканския континент, тя е политически и културно свързана с Европа в продължение на около хилядолетие. От 1721 г. датското кралство има колонии в Гренландия, а през 1953 г. островът става част от Дания. През 1979 г. Дания предоставя самоуправление на Гренландия, а през 2009 г. е въведено разширено самоуправление, което прехвърля още повече правомощия и отговорности на гренландското правителство. Според новата структура Гренландия постепенно може да поема все повече отговорности от Дания, когато е готова за това.
4500 години история
Според историците първите хора са пристигнали в Гренландия около 2500 г. пр.н.е. Тези мигранти очевидно са загинали и са били наследени от няколко други групи, които са мигрирали от Северна Америка. В началото на 10 век скандинавски заселници идват на необитаемата южна част на Гренландия, но изчезват в края на 15 век. Ескимоският народ инуити мигрират тук от Азия през 13 век и тяхната кръвна линия оцеляла и до днес. Повечето инуитски гренландци са техните преки потомци и продължават да практикуват някои от вековните традиции.
Инуитската култура
Днес 88% от населението на Гренландия е инуити или смесени датчани и инуити. Останалите 12% са от европейски произход, основно датски. Истината е, че гренландците всъщност не обичат да бъдат наричани „ескимоси“; правилното име за тях е инуит или Калаалит, което всъщност означава „Геналендер“ на родния инуитски език Калаалисут. Инуитите гренландци се идентифицират силно с инутите в други части на света, като Канада и Аляска с общи традиции и език.
Гренландия е многоезична
По-голямата част от населението на Гренландия говори както гренландски (главно Калаалисут), така и датски. Двата езика се използват като официални от създаването на независимото управление през 1979 г. Днес младото поколение учи и двата езика, както и английски, който също е много популярен. Гренландският език е интересен език с дълга история и е тясно свързан с инуитите в Канада. Така например "каяк" и "иглу" са гренландски думи, които са били възприети директно от други езици.
В Гренландия няма пътища
Независимо, че е сушата на острова обхваща 2,16 милиона квадратни километра, там няма пътища или железопътна система, които свързват селищата един с друг. Има пътища в градовете, но те свършват в покрайнините. Всички пътувания между градовете се извършват със самолет, лодка, хеликоптер, снегоходки или кучета. Лодките са най-популярният начин на придвижване и често ще видите местните жители да обикалят фиордите всяко лято.
Улов на китове и риболов
Риболовът е основна индустрия в Гренландия. Страната внася почти всичко, с изключение на риба, морски дарове и други животни, ловувани на острова, като китове и тюлени. Всяка административна област има определена квота от китове, тюлени и риба, като това гарантира, че няма прекомерен риболов. Някои видове като синия кит са защитени и са забранени за улов. Важно е да се знае, че не се допуска износ на кит и тюленово месо от Гренландия – те се консумират само на местно ниво.
Среднощно слънце
Всяка година в Гренландия слънцето не залязва от 25 май до 25 юли и остава светло през целия ден и нощ. Среднощното слънце е доста готино природно явление, което всеки трябва да преживее поне веднъж в живота си. 21 юни, най-дългият ден в годината, е лятното слънцестоене и национален празник в Гренландия.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Виртуозният цигулар НАЙДЖЪЛ КЕНЕДИ ще изнесе гала концерт във Варна с български привкус
Дата: 25/01, 06:50
Става на 56
Дата: 25/01, 06:00
Шестима наши състезатели на старта за Световната купа по сноуборд в Словения днес
Дата: 25/01, 06:00
Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Дата: 25/01, 05:50
Дежурна пожарна ще остане на мястото на взрива в Банкя
Дата: 25/01, 05:00