Отказ от отговорност: Инвестициите са свързани с рискове. Стойността на вашите инвестиции може да се повиши или понижи. Капиталът ви е изложен на риск.
Отговорното инвестиране още познато като ESG инвестиране отбеляза значителен растеж през последното десетилетие. Въпреки това последните тенденции повдигнаха въпроси относно неговото бъдеще. Мнозина дори се запитаха: Мъртво ли е инвестирането в ESG? Страховете от зелено промиване, намаляващите инвестиционни потоци и липсата на регулаторни политики в САЩ са в основата на несигурността на инвеститорите. Но това е по-скоро временна пауза, а не постоянен неуспех.
През последните години все повече хора показаха интерес към влагането на пари в неща, отговарящи на ценностната им система. Поради тази причина компаниите за управление на договорни фондове и борсовите посредници започнаха да предлагат ETFs (борсово търгувани фондове) и други финансови продукти, следващи стратегии за отговорно инвестиране. Ако и вие се интересувате от покупката на борсово търгувани фондове, трябва само да намерите надежден онлайн брокер и да си отворите сметка.
Съкращението ESG идва от environmental, social, and governance. При ESG инвестирането фокусът е върху компании, които се придържат към дадени екологични, социални и управленски стандарти. Този подход често се разглежда като начин за „устойчиво“ инвестиране. Инвестициите се правят с оглед на околната среда, благосъстоянието на хората и икономиката.
Устойчивото инвестиране се основава на широко разпространеното предположение, че финансовите резултати на организациите са все по-засегнати от екологични и социални фактори.
Екологичните фактори се отнасят до въздействието, което една компания оказва върху природната среда. Това включва проблеми като замърсяването (въглеродни емисии, токсични химикали и др.), използването на природни ресурси и последствията за биоразнообразието.
Социалните фактори са тези, които засягат хората – служители, клиенти, обществото като цяло. Инвеститорите искат да видят, че компаниите са активно ангажирани с осигуряването на безопасност и преодоляването на неравенството и дискриминацията.
Управленските фактори са свързани с това дали една компания управлява бизнеса си по отговорен начин, дали се спазват антикорупционните политики, данъчната прозрачност и др.
През 2022 г. и 2023 г. фондовете фокусирани върху ESG отбелязаха значителни изходящи потоци. Тази тенденция засили колебанието сред инвеститорите и объркването относно това какво представляват истинските ESG критерии и различните подходи и дали този тип инвестиране може да доведе до постигане на по-добри резултати.
Скорошен доклад, публикуван от Morningstar показва, че докато общите активи на „устойчиви фондове“ са надхвърлили 300 милиарда долара през 2023 г., над 13 милиарда долара са били изтеглени през годината. Основните фактори, оказали влияние върху изходящите потоци са засиленият политически контрол и липсата на консенсус или регулаторни насоки на САЩ.
Ентусиазмът за стартиране на нови ESG фондове също намаля. Докато през предходните години се наблюдаваше разпространение на нови ESG продукти, последните данни показват забавяне. Регулаторната несигурност и политическата реторика доведоха до по-консервативен подход сред мениджърите на фондове. Например, общият брой на устойчивите фондове и борсово търгуваните фондове (ETF) не е нараснал толкова бързо, колкото преди, което отразява по-предпазливите настроения относно краткосрочните перспективи за набиране на активи.
Въпреки предизвикателствата, основните двигатели на ESG инвестициите остават силни. Това предполага, че неотдавнашният спад е по-скоро временна пауза, отколкото край.
Ето една прогноза за размера на глобалния пазар на ESG инвестиции за периода 2024 – 2034 г., изготвена от водещата компания за пазарни проучвания Precedence Research:
(Изображение: Precedence Research)
Предпочитанията на потребителите все повече клонят към устойчивост. Младите поколения вероятно ще дадат приоритет на екологичните и социалните въпроси при покупките на стоки и услуги и инвестиционните си решения. Тази демографска промяна ще продължи да стимулира търсенето на ESG инвестиции, тъй като тези потребители придобиват по-голямо финансово влияние. Глобалният тласък към зелени технологии и възобновяема енергия е още една мощна сила, подкрепяща инвестициите в ESG.
Александър Буюкли, Ръководител на представителството в България на Freedom24, казва: „Пандемията от COVID-19 показа ясно, че корпорациите играят решаваща роля при решаването на глобалните проблеми. Правителствата не могат да решават проблеми като болести, изменение на климата, безопасност на работното място или неравенство в заплащането въз основа на пол и раса. Тези проблеми засягат хората по целия свят и за справяне с тях са нужни ресурсите и опитът на корпорациите.
*публикация
Кое прави акциите добра инвестиция? Добрата ESG компания се фокусира върху подкрепата на екологични програми, грижата за служителите си, положителния принос към местните общности и предоставянето на стойност за акционерите. Важно е също да потвърди репутацията си чрез агенции за ESG рейтинг като MSCI и Sustainalytics.
Финансовите резултати остават критични за инвестициите в ESG. Като ESG инвеститор можете да насърчавате отговорно корпоративно поведение, без да жертвате възвръщаемостта.
Институционалните инвеститори използват ESG рейтингите, за да поддържат високите стандарти на компаниите. Индивидуалните инвеститори могат да направят същото. Инвестирайки във водещи ESG компании, вие подкрепяте инициативи като енергийна ефективност, намаляване на отпадъците, по-безопасни работни места и етични бизнес практики.“
Въпреки че ESG инвестирането е изправено пред значителни предизвикателства, включително намаляващи инвестиционни потоци, по-малко стартирания на фондове и регулаторни неясноти, тези проблеми са до голяма степен преходни.
Основните двигатели на ESG инвестициите – потребителското търсене на устойчивост, глобалното преминаване към зелени технологии и преминаването към единни глобални стандарти – остават стабилни. Пазарът се адаптира към тези нови реалности и регулаторните рамки стават по-утвърдени, така че ESG инвестирането вероятно ще възобнови растежа си.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Актуална пътна обстановка
Дата: 22/12, 07:57
ДПС с извънредна национална конференция
Дата: 22/12, 07:44
Усик посвети успеха на майка си
Дата: 22/12, 07:32
Студено в неделя
Дата: 22/12, 07:21
На днешната дата в историята
Дата: 22/12, 07:11