Проф. Димитър Масларов: Рискът от инсулт нараства с до 30% през зимата


Дата: 15/12, 14:29

Снимка Pixabay

В последните години броят на инсултите в България е намалял с около 20%. Работим за това да намалеят още. Това каза началникът на Клиниката по неврология към Първа МБАЛ в София проф. Димитър Масларов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

В периода 2016-2018 г. инсултите са над 50 000 годишно. Статистиката на НЗОК от 2020 г. насам показва, че са отчетени по-малко от 40 000 исхемични мозъчни инсулта годишно, което означава, че броят им намалява, посочи той.

Инсултът е многофакторно заболяване. "Тук трябва да се отчетат първичната профилактика, организацията на дейностите и грижите при остър инсулт, вторичната профилактика, рехабилитацията и животът след инсулта. Това са основните точки и цели на Европейския план за борба с инсулта, който България приема във всичките му форми“, обясни проф. Масларов.

Рискът от получаване на инсулт се увеличава след 50-годишна възраст заради повишаване на рисковите фактори, свързани с развитието на инсулт. "Артериална хипертония, тютюнопушене, висок холестерол, нездравословно хранене и затлъстяване, метаболитен синдром, дългогодишна мигрена с аура, злоупотреба с лекарства, с алкохол, слаба физическа активност, недобре контролиран захарен диабет, нарушения на сърдечния ритъм са кумулативно или поотделно достатъчно силно изразени рискови фактори за развитието на инсулт“, изброи проф. Масларов.

Тези фактори касаят и други хронични заболявания – сърдечносъдови, деменции, злокачествени, допълни той.

Профилактиката минава през промяна начина на живот и контрол на медицинските проблеми. "Преди всичко трябва да се повиши информираността на населението за мозъчния инсулт. Хората трябва да бъдат насърчавани да повишават своята здравна култура така, че да правят по-добър избор за здравето и начина си на живот. Това би могло да бъде облечено и под формата на обществена здравна интервенция, която да улеснява здравословния начин на живот и контрол на рисковите фактори“, посочи началникът на Клиниката по неврология към Първа МБАЛ.

Проф. Димитър Масларов отбеляза, че ниските температури и големите колебания водят до промяна в концентрацията на кръвта, склонност към повишаване на кръвосъсирването и спазъм на съдовете. Това са основните фактори, които влияят върху увеличаването на сърдечносъдовите заболявания през зимата. Допълнително влияние оказва намалената физическа активност, консумацията на повече и по-мазна храна и алкохол. "Това води до промяна в стойностите на артериалното налягане. Рискът от инсулт нараства до 30% през зимата“, поясни той.

Замърсяването на въздуха също е един от факторите, които влияят върху сърдечносъдовата система, допълни той.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Хиляди се събраха на протест във Вашингтон
Дата: 18/01, 23:21

Пълен обрат с Мартин Карбовски
Дата: 18/01, 23:08

Внесли сме стотици тонове плодове и зеленчуци от Гърция
Дата: 18/01, 23:01

Подкупиха топ водещ на Нова тв с 1 милион
Дата: 18/01, 22:51

Лудогорец продаде Рик Джонатан
Дата: 18/01, 22:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия