Пиксабей
За републиканеца неприкосновеността на държавните граници и днес очевидно не е безусловна. Показва го и отношението му към войната в Украйна - той така и не осъжда остро нарушаването на международното право от страна на Путинова Русия и незаконното анексиране на окупирани територии в Украйна. „Когато Русия нахлу в Украйна, първата му реакция не беше осъждане на явното заграбване на земя, а по-скоро забележка, че ходът на президента Владимир Путин е бил „гениален", припомня в тази връзка „Ню Йорк Таймс".
В последните дни Доналд Тръмп не спира да повтаря как Канада трябвало да стане 51-вия американски щат, пише "Дойче веле".
Причината? Търговският дефицит между Вашингтон и Отава, който според новоизбрания американски президент се равнявал на 100 милиарда долара. Икономисти побързаха да го оборят, че ако се пресметнат всички стоки и услуги, става дума всъщност за търговски излишък, а САЩ печелят и пряко, и косвено от търговията със северната си съседка. Но това не пречи на Тръмп да повтаря, че Канада можела да се присъедини към САЩ, а Трюдо можел да стане губернатор.
И докато мнозина възприемат твърденията на Тръмп по отношение на Канада просто като думи, за които и много от приближените му са казвали в миналото, че не трябва да им се обръща внимание, изказванията му по адрес на Панама и Гренландия звучат далеч по-сериозно.
Още по време на първия мандат на Тръмп източници от Белия дом разказаха, че той питал съветниците си дали САЩ не могат да купят най-големия остров в света, който де юре е самоуправляваща се датска провинция.
„За целите на националната сигурност и свободата в целия свят Съединените американски щати смятат, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост", написа Тръмп в социалните мрежи. „Ню Йорк Таймс" посочва, че зад изказванията на Тръмп прозира както геостратегически интерес, така и икономическа полза - топенето на арктическите ледове открива възможности за търговска и военноморска конкуренция, пише изданието, а на острова има запаси от редки минерали, които се използват в технологиите.
Министър-председателят на Гренландия Муте Боруп Егеде веднага реагира и заяви, че островът не се продава, но администрацията му е отворена към икономическо сътрудничество. „Няма да загубим нашата дълга битка за независимост", написа още той.
Офисът на датския премиер не е реагирал засега. Оттам посочиха, че "очакват с нетърпение да работят с новата администрация" в Белия дом. В същото време двама депутати от гренландския парламент коментираха, че са отворени за диалог с Тръмп, макар да посочват, че „Гренландия не е стока или геостратегически трофей".
Още в https://www.dw.com/bg/trmp-za-kanada-panama-i-grenlandia-zaso-tova-e-trevozno/a-71151567
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Пътнически самолет със 110 души се разби край казахстанския град Актау
Дата: 25/12, 10:41
Задържаха млад мъж, задигнал телефон от варненско казино
Дата: 25/12, 10:20
Нощувка в ареста за варненец, откраднал три шишета скъпо уиски
Дата: 25/12, 10:17
Финансист: Да внимават хората, които теглят кредити, за да си платят сметките за ток или да купуват подаръци
Дата: 25/12, 10:05