Кадър Гугъл мапс
С падането на границите в Шенген - в България и Румъния ще се оформи населено място от двете страни на Дунава с население над 200 хиляди души.
Става въпрос за Русе и Гюргево, които от векове се гледат от двете страни на бариерата.
Русе е с население от 135 хиляди души, а Гюргево е около 70 хиляди души.
Така ще се оформи свободно за движение населено място с население над 200 хиляди души, което е повече от 4-ия по големина град в България - Бургас.
Очаква се това да увеличи рязко възможностите за бизнес и търговия от двете страни на Дунава.
Гюргево (на румънски: Giurgiu, Джурджу, на турски: Yerköy или Yergöğü, Йеркьой или Йергьою) е град и административен център на окръг Гюргево, Влашко, Румъния. Разположен е на левия бряг на река Дунав, на границата с България.
Срещу Гюргево на река Дунав се намира град Русе. Двата града са свързани с Дунав мост.
Пред града има три малки острова, а един по-голям заслонява пристанището. На север от Гюргево е железопътната линия, свързваща го със столицата Букурещ. Това е първата жп линия в Румъния, изградена през 1869 година.
Градът се е казвал Гюргево, някои пътешественици споменават Голямо и Малко Гюргево (Йоргово).
Смята се, че през 14 век градът е важно пристанище на река Дунав, посещавано от генуезки търговци, които го наричали на името на патрона на Генуа „Свети Георги“ (San Giorgio). За първи път се споменава писмено в Codex Latinus Parisinus, през 1395 г., когато е бил под владичеството на Мирча Стария (Mircea cel Bătrân).
Градът е завладян от Османската империя през 1420 г. и чрез него е контролирала трафика по Дунав. Като укрепен град, Гюргево често е споменаван при битките за контрол на долното течение на Дунав.
Въпреки че е на левия бряг на реката, Гюргево до Одринския мирен договор (1829) не споделя историята на Влашко, а на Османска България. В битка при Гюргево се решава съдбата на Влахия. Независимо от победата, през 1597 г. османците си връщат владението над града, заради контрола върху корабоплаването по Дунава.
На 6 септември 1891 г. (стар стил) в Гюргево е открит международен студентски конгрес.
Гюргево в българската история
Българският национален герой, поет и революционер Христо Ботев се качва от пристанището в Гюргево с част от четата си на кораба „Радецки“ на 16 май 1876 г.
В Гюргево, през есента на 1875 г. е създаден Гюргевският революционен комитет.
На 13 октомври 1875 в Гюргево се провежда събранието на БРЦК, взело решение за организиране на общо въстание през пролетта на следващата година.
В периода 1910 – 1920 г. в града живеят около 1000 българи, най-вече в махала „Биволар“. Отначало в града са живеели местни българи-тукани. След това се заселват и българи-биволари, чиито потомци живеят в днешният квартал „Рамадан“ (в северозападната част на Гюргево).
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Ердоган: Безумното правителство на Нетаняху брутално избива жени, деца и бебета като серийните убийци за удоволствие
Дата: 25/11, 14:37
300% по-високи наеми за общински жилища във Видин
Дата: 25/11, 14:31
Отборът на Геша допусна първа загуба
Дата: 25/11, 14:29
Над 50% ръст на случаите на домашно насилие у нас
Дата: 25/11, 14:171 Коментар
Мъж загина при пожар в дома си
Дата: 25/11, 14:14