Правителството предвижда в следващия бюджет да бъде осигурена субсидия за студентите във Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“, която ще им даде право да ползват намаление за столово хранене и общежитие. Досега това беше привилегия само на курсантите, макар и те да са значително по-малко.
Въпросът за изравняването на правата на студентите беше поставен официално от парламентарната трибуна от варненския народен представител от БСП Борислав Гуцанов. В питане към министъра на образованието проф. Анелия Клисарова той подчерта, че студентите във ВВМУ са около 2000 и в последните години те са осезаемо повече от курсантите. „Това са млади хора, които са избрали морската професия като свое бъдеще, и държавата трябва да им обърне внимание“, коментира той.
В отговор проф. Клисарова обясни, че редът, по който се осигуряват субсидиите за хранене и общежитие в университетите и във висшите военни училища, е различен. По тази причина осигуряването й както за ВВМУ, така и за останалите такива е зависело от военното министерство. Едва от август тази година министерствата на образованието и на отбраната са започнали да координират работата си, за да има субсидия и за цивилните студенти във висшите военни училища и въпросът за осигуряването й вече е в ход.
Подготовка за екскурзия: С кратък онлайн курс по английски научавате най-важното за 10 часа
Дата: 13/05, 06:20
След обяд над Черноморието ще превали
Дата: 13/05, 06:00
Спортът по телевизията в сряда 13 май
Дата: 13/05, 05:00
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 13/05, 04:50
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 13/05, 04:50