Берете доматите рано и често, за да извлечете максимума от вашите растения. Знайте, че доматите са причина и цел номер 1 за градинаря.
Следните съвети ще ви помогнат да подобрите реколтата си:
Поливайте редовно. Доматите се нуждаят от постоянна влага, за да растат и произвеждат и плодове. Растенията се стресират, ако не получават достатъчно вода. Липсата на влага може да направи растението податливо към болести и да ограничи абсорбацията и използването на хранителни вещества. Неравномерното поливане също се отразява на плодовете. Доматите могат да се напукат, ако растението няма достатъчно влага. Ако вали след суша, плодът може да се разцепи от допълнителната вода. Алтернативно, преовлажняването на доматените растения ще доведе до наситена почва, която ще задуши растенията.
Целта е да се опитате да поддържате почвата равномерно влажна. Поливайте доматите си, когато почвата е суха на 2-3 под повърхността. Поливайте дълбоко, в основата на растението, така че влагата да попие в почвата и да достигне до корените.
Наблюдавайте за насекоми и болести. Поне веднъж седмично се разходете из градината си и разгледайте вашите доматени растения. Проверете листата – особено долните листа – за листни петна и дупки. Огледайте плодовете за повреди, меки петна или пукнатини.
Един от най-често срещаните вредители, които може да намерите, са големи зелени гъсеници по доматите, които се хранят с листата и плодовете им.
Някои болести по доматите ще убият растенията. Преглеждайте често вашите растения и отстранявайте жълтите или кафяви листа и всички изгнили или повредени плодове.
Берете често. Берете домати често, за да може растението да съсредоточи енергията си върху образуването и узряването на повече плодове. След като вашите домати започнат да узряват, проверявайте растенията всеки ден и избирайте тези, които са почти готови; оставете ги да узреят напълно на закрито.
По-добре е да берете доматите, преди да са напълно узрели, за да намалите шансовете за увреждане на плодовете. Има няколко причини за прибиране на доматите, когато са частично узрели, а именно:
Зрелият домат е привлекателен за вредители
Сладкият аромат и ярките цветове са привлекателни за насекоми, птици, катерици и други вредители.
Кожата на зрелия домат може да се разцепи, ако растението получи твърде много вода (от дъжд или поливане).
След като кожата се разцепи, плодът е беззащитен срещу гниене, мухъл и насекоми.
Ако очаквате дъждове, приберете зреещите си домати.
Доматите спират да узряват, когато температурите се покачат над 29,5 °C.
Доматите, които са почти узрели, може да започнат да гният по време на период на високи температури.
Ако очаквате няколко поредни горещи дни, съберете всичките си почти узрели домати и ги занесете на закрито, за да узреят.
*Докато доматите узряват, те се променят от зелено в жълто-зелено, а след това и в окончателния си цвят.
Прибирайте внимателно! Внимавайте да не повредите доматените растения при прибиране на реколтата. Почти узрелите домати ще се откъснат с просто усукване или можете да използвате ножица или остър нож.
Приберете доматите вътре и ги съхранявайте на стайна температура на кухненски плот или на друго място, далеч от пряка слънчева светлина. Вашите домати трябва да узреят напълно след два до четири дни. След като узреят, използвайте доматите в рамките на няколко дни.
Отглеждането на домати изисква малко повечко работа, но наградата си заслужава усилията.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Студенти от Варна изобретиха „умна“ количка за пазар
Дата: 23/12, 12:49
През ноември: Варна с най-много деца, отглеждани в приемни семейства у нас
Дата: 23/12, 12:47
Митничари задържаха 23 тона фалшиви шампоани и препарати
Дата: 23/12, 12:43
Александър Сано: Ако не кажа на жена си поне 63 пъти на ден, че я обичам, все едно съм го пропуснал този ден
Дата: 23/12, 12:31
Земетресение със сила 5,9 разлюля Куба
Дата: 23/12, 12:25