„За един ден картите се превърнаха в пластмаса“: САЩ наложиха санкции срещу 50 руски банки начело с "Газпромбанк"


Дата: 26/11, 12:13

Пиксабей

За един ден Министерството на финансите на САЩ направи влакче в увеселителен парк в руския финансов сектор.

Американците въведоха блокиращи санкции срещу Gazprombank, Dom.rf, BKS Bank, Trust, Sinara и други. Общо в „черния списък“ има около 100 финансови организации - банки, регистратори, депозитари - и 15 граждани. От 74.RU обсъждат с икономисти какво означава това за всички нас, как ограниченията ще се отразят на предприятията, работещи с внос и износ, инвеститорите и туристите.

Санкциите срещу банки със стратегическо значение за външната търговия на Русия станаха най-големите от пролетта на 2022 г.

Общо повече от 50 руски банки, над 40 регистратори и депозитари на ценни книжа и 15 граждани бяха обект на ограничения - сред тях топ мениджъри на Централната банка, служители на клоновете на ВТБ в Шанхай и Сбербанк в Ню Делхи.

За първи път бяха наложени санкции на най-голямата финансова структура, чрез която се извършват плащания в рубли за газ с неприятелски настроени страни - Газпромбанк и нейните чуждестранни дъщерни дружества. Министерството на финансите на САЩ подчерта, че ограниченията срещу Газпромбанк са въведени поради факта, че тя играе „ключова роля във финансирането на военните действия на Русия срещу Украйна“.

Също така други банки и финансови институции, които активно участваха в трансгранични плащания, ще бъдат изолирани от доларовата система. Американците обясниха това с необходимостта да „спрат опитите на тези банки да използват международната финансова система, за да плащат за технологии и оборудване“. Всички транзакции с Gazprombank и други санкционирани банки трябва да бъдат завършени преди 20 декември 2024 г.

Кой беше санкциониран?

Министерството на финансите на САЩ също предупреди за рисковете от санкции за чуждестранни финансови институции, които се присъединят към руската система за предаване на финансови съобщения (SPFS). Нека припомним, че SPFS е създадена от Банката на Русия като аналог на SWIFT.

Банките реагираха на неприятната новина с олимпийско спокойствие – поне в публичното пространство.

— Споменаването на Gazprombank в изявление, публикувано от Министерството на финансите на САЩ, не засяга работата на банката.

Газпромбанк, всичките й системи и офиси работят нормално.

Операциите за теглене и попълване на сметки в рубли и чуждестранна валута се извършват в офиси, банкомати, мобилни приложения и други канали за услуги в съответствие с действащия правен режим.

Всички карти на нашата банка, включително чуждестранните платежни системи, ще продължат да работят в предприятия за търговия и услуги, както и на банкомати в цяла Русия, съобщи Газпромбанк същия ден.

В същото време, поради възможни ограничения за достъп до приложението в Google Play Market, беше препоръчано да го актуализирате до текущата версия.

Ако актуализацията не е налична, можете да изтеглите приложението чрез RuStore или от официалния уебсайт на Gazprombank (0+).

Други банки обявиха, че работят както обикновено, въпреки включването им в санкционните списъци на САЩ.

BCS Bank посъветва да не изтривате приложението от мобилни устройства (то изчезна от AppStore в деня на въвеждането на санкциите, 21 ноември -  Ред. ), а също така препоръча да деактивирате автоматичните актуализации за IOS (0+).

В същото време брокерът BCS спря извънборсовите сделки за покупка и продажба на валута.

„Ще ви информираме допълнително за времето на възобновяване на транзакциите за покупка и продажба на валута извън борсата“, каза отделът за връзки с обществеността на BCS World of Investments. — Борсовата търговия с акции, фючърси и валути е достъпна без ограничения. Приложението и уеб акаунтът работят както обикновено.

Обявените от Министерството на финансите на САЩ санкции не засягат работата с клиентите и надеждността на услугите, посочват от Примсоцбанк. Забелязахме обаче, че банката спира приемането на преводи в чуждестранна валута, докато не получи нови правила и изисквания от чуждестранни банки кореспонденти.

„Ще трябва да търсим нови пътища“

Експертите оцениха санкциите на САЩ срещу руски банки, специални депозитари и други компании като негативна новина.

— BBR и BCS могат да се използват за парични преводи в чужбина и попълване на сметка в Interactive Brokers. Сега санкциите ще попречат на банките да работят с финансови институции в САЩ и други страни. Явно ще трябва да търсим нови пътища“, обясни професорът от Висшето училище по икономика Евгений Коган в канала си в Telegram.

Според икономиста в близко бъдеще ЕС ще се сблъска с прекъсвания на доставките на газ. Въпреки че съвсем наскоро, през септември, Русия отново стана основният доставчик на газ за Европейския съюз - за първи път от пролетта на 2022 г.

„Очевидно това ще доведе до ново увеличение на цените на енергията. Междувременно Бундесбанк вече прогнозира, че броят на корпоративните фалити в Германия ще скочи през 2025 г. Икономиката на САЩ също ще пострада, ако доставките на паладий и неон, които са необходими за производството на полупроводници, са изложени на риск. Те вече са в дефицит“, добави Евгений Коган. — На фона на последните санкции Русия изпитва допълнителни проблеми с разплащанията и плащанията. В крайна сметка това може значително да удари (и вече удря) както рублата, така и каналите, по които валутата влиза в страната.

„Условията и комисионните ще се увеличат“

Новият пакет от санкции на САЩ ще създаде определени трудности, но ситуацията не е критична, смятат експерти.

— Руският финансов сектор вече до голяма степен се адаптира към работа под ограничения. Що се отнася до износителите и вносителите, основното въздействие ще бъде, че международните плащания ще станат по-сложни и по-скъпи. Компаниите ще трябва да търсят алтернативни начини за плащане през банки, които не са санкционирани, или чрез финансови институции в приятелски страни. Времето на плащанията и таксите за международни преводи вероятно ще се увеличат“, обясни финансовият анализатор на BitRiver Владислав Антонов. — Що се отнася до Газпромбанк, ситуацията не е толкова драматична, колкото може да изглежда на пръв поглед. САЩ издадоха общ лиценз до 30 април 2025 г., позволяващ извършването на енергийни транзакции. Това означава, че основният механизъм за плащане на газ засега ще остане същият.

Основната цел на новите санкции е да се засили изолацията на Русия от останалия свят, смятат експерти.

— Планът е международните сетълменти, включващи руски банки и всякакви организации, които искат да си сътрудничат с тях, да бъдат възможно най-трудни. Заплахата от вторични санкции е мощен аргумент за чуждестранните компании да не работят с руски банки“, отбеляза Александър Шнайдерман, ръководител на отдела за поддръжка на клиенти и продажби в Alfa-Forex.

Кой ще пострада повече от санкциите срещу Газпромбанк все още е голям въпрос, подчертават икономистите.

„Европа и останалият свят се нуждаят от руски енергийни ресурси и напълно да предотвратим възможността да плащаме за продуктите би било удар за самите нас. Последните санкции изкуствено увеличиха дефицита на предлагане и цените на петрола и газа ще се повишат поради санкциите“, коментира Олег Калманович, главен анализатор в Neomarkets.

Но, според експерта, ограниченията за Gazprombank няма да продължат дълго.

— Първо, значителни нови санкции се въвеждат от отиващата си администрация на САЩ. Други ограничения (ограничения върху производството, продажбата и износа на стоки. -  Ред .) по отношение на руски компании и физически лица не са изключени преди края на мандата. Може би отмяната на санкциите, поне до нивото от вчера сутринта, ще бъде една от първите стъпки на новата администрация, предположи Александър Шнайдерман. — Второ, наскоро имаше прецедент, когато Америка и Европа премахнаха от санкции някои от руските банки, през които се извършват сделки за енергийни ресурси. Това се възприема като сигнал за затопляне на отношенията, въпреки факта, че страните преследват собствени цели.

„Картите се превърнаха в пластмаса“

Доста дълъг списък на банките, които са обект на санкции от САЩ, разтревожи някои вложители. Не е тайна, че богатите клиенти разпръскваха средства в различни кредитни институции, за да имат право на застраховка от държавата. Ползвахме и услуги за бързи парични преводи в чужбина.

„Що се отнася до вложителите на банки, които са обект на санкции, те не трябва да се притесняват. Всички операции в Русия ще продължат да работят както обикновено. Средствата на клиентите са защитени от системата за гарантиране на депозитите, а банките остават стабилни благодарение на подкрепата на Централната банка на Руската федерация и предварителната подготовка за възможни ограничения, отбеляза Владислав Антонов.

Банките предупредиха за проблеми с картите на китайската платежна система

Но за туристите, които активно използват карти на китайската платежна система, новите санкции ще добавят проблеми.

— Някои банки попаднаха под санкции, като тези, които издадоха карти UnionPay. Тези карти се превърнаха в пластмасови след вчерашните санкции“, посочи Олег Калманович.

Според Владислав Антонов основното неудобство за руските туристи е вероятното спиране на работата на картите UnionPay, издадени от санкционирани банки в чужбина.

„Въпреки това гражданите все още имат възможност да откриват сметки в чуждестранни банки или да използват карти от други руски банки, които не са обект на санкции. Освен това можете да използвате пари в брой или системи за парични преводи, добави експертът.

Още в петък, 22 ноември, предложението за издаване на карта UnionPay изчезна от уебсайта на Gazprombank. А от 26 ноември промоцията „Cashback Abroad“ за карти UnionPay ще приключи по-рано, се казва в изявление на банката.

Подобни ограничения само приближават стартирането на BRICSPay, международна платежна система за използване в рамките на BRICS, прогнозират експерти.

„Това радикално ще промени способността на износителите и вносителите да извършват плащания, тъй като ще бъде по-трудно да се наложат санкции срещу платежна система с международен статут, отколкото срещу национална“, отбеляза Олег Калманович. — Може би след стартирането услугите ще бъдат разработени към частни лица - например издаване на карти за пътници.

Като цяло, въпреки че новите санкции ще създадат известни неудобства, те имат по-скоро символичен характер, оценяват експертите.

— През последните две години руският финансов сектор се научи да работи при ограничения и чрез приятелски страни бяха изградени алтернативни канали за плащане. Бизнесът и гражданите ще трябва леко да преструктурират финансовите транзакции, но тези санкции няма да имат критично въздействие върху икономиката“, обобщи финансовият анализатор на BitRiver Владислав Антонов.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



30 ноември 1836 г. – 188 години от рождението на Марк Твен
Дата: 30/11, 00:03

Безплатна консултация с онкохирург за пациенти, подходящи за операция на туморни образувания
Дата: 30/11, 00:00

Black Weekend дни на SMEG в "Интерсервиз Узунови": - 15% Отстъпкa на всички налични уреди
Дата: 30/11, 00:00

Собственикът на "Ботев Пловдив" е с официална забрана да влиза в България за срок от 10 години
Дата: 29/11, 23:50

ОМВ с мегасделка за България
Дата: 29/11, 23:41

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия