Вучич за сръбските зверства: В Сребреница беше клане, но не е геноцид


Дата: 25/11, 10:19

Булфото

„Аз съм с 30 години по-възрастен и със сигурност съм се променил, но няма да се съглася с вас, когато става дума за събитията в бивша Югославия, както и за ролята, която западните държави и някои други изиграха в това. Променяйки се, разбрах, че икономиката е от ключово значение за бъдещето на страната и е невъзможно да се направи нещо ако нямате мир и стабилност“, цитира Евроком

Това каза сръбският президент Александр Вучич пред Би Би Си в отговор на въпроса какво се е променило от политическата му позиция в младостта му и членството в Сръбската радикална партия, която представлява идеологията на „Велика Сърбия“ по време на разпадането на Югославия, и сега, когато е лидер на друга партия и президент на страната.

По отношение на геноцида в Сребреница, който бе извършен от босненските сръбски сили през 1995 година Вучич каза следното: „Никой не отрича това, което се случи в Сребреница. Винаги съм бил готов да призная, че това беше ужасно клане. Бях в Сребреница, сведох глава и отдадох уважение към жертвите, но там бях нападнат.“ Според него квалифицирането на това клане като геноцид е било инициирано от германците и бошняците в ООН като политическа инициатива.

„Смятаме, че това е политическа инициатива. Както видяхте, 109 държави споделят нашите възгледи. Хората не разбраха защо едни други кланета или други големи престъпления не са признати за геноцид. И ако става въпрос за съчувствие, ако става въпрос за отдаване на почит на жертвите, винаги съм готов да го направя, вярвам в помирението в региона, но не вярвам в този вид разказ, който винаги ще носи нови политически конфликти и нови политически проблем.“

По отношение на събора в Белград за „сръбско единство“, което събра сърби и сръбски лидери, не само от Сърбия, но и от съседните балкански държави, Вучич каза, че в страната откъдето идва журналистът правят същото и събират хора от Британската общност.

На уточнението на журналиста от Би Би Си, че на срещата е приета декларация, в която се посочва, че сръбският народ е едно цяло и че това е тревожен сигнал за мнозина в региона, защото смятат, че великосръбската идеология все още е налице, Вучич каза следното: 

„Не, не е. И това е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси. И ще ви кажа колко е лесно. Защото сте цитирали нещо или сте го извадили от контекста. Това беше събор на сръбския народ, защото имаме истински парламент в Сърбия или където и да е другаде, но какво пише в декларацията, че напълно подкрепяме мирновременната дата на споразумението, подписано през 1995 г. Също така съм казвал хиляди пъти и го повтарям сега, че подкрепяме териториалната цялост на БиХ в съответствие с международното публично право и дата за мирното споразумение и териториалната цялост на Република Сръбска в рамките на Босна и Херцеговина.“

По повод искането на президента на Република Сръбска Милорад Додик за отделяне от Босна и Херцеговина Вучич заяви, че „не дава заповеди на Додик и че го уважава“.

„Не съм компетентен да вземам никакви решения от името на Република Сръбска. Аз съм президент на Сърбия“, каза Вучич и добави, че смята за лицемерно, че когато бивша Югославия се разпадаше, много хора подкрепяха сепаратистите, а сега когато той споменава отцепването, то се обявява за престъпление. Вучич смята, че Додик е бил провокиран от различни действия на висши представители на бошняците в Сараево.

„Но това са въпроси към него. Що се отнася до Сърбия, Сърбия подкрепя териториалната цялост на Босна и Херцеговина, включително целостта на Сръбска в рамките на Босна. Мога да го повторя хиляди пъти и не можете да намерите нито едно от изявленията ми за това“, подчерта Вучич.

На въпроса какво мислят да направят Додик и босненските сърби, защото никога няма да им бъде позволено да се присъединят към съюза със Сърбия, Вучич отговори, че нито са поискали, нито са казали това.

„Понякога те говореха за правата си, а не винаги за напускане на Босна, а не за обединение със Сърбия. Сърбия има своите граници според конституцията и в съответствие с международното публично право, Хартата на ООН и резолюциите на ООН. И ние не се нуждаем нищо повече, нищо, което ще дойде от някой друг и няма да дадем на никого нищо, което ни принадлежи“, каза Вучич и добави, че Сърбия има своите граници в съответствие с конституцията и международното право.

По отношение на напрежението между Белград и Прищина, Вучич бе попитан дали смята, че има опасност от нова война, той каза, че в процеса на нормализиране на отношенията между Белград и Прищина, от Сърбия не е поискано де факто признаване на т.нар. независимост на Косово и че „такова нещо не е нито написано, нито казано никъде“.

„Нормализиране означава, че живеем в мир, стабилност, спокойствие, че имаме свободен поток на стоки, капитали, хора, услуги, че развиваме нашите икономики, че започваме да обсъждаме различни въпроси и да се опитваме да ги решаваме“, заяви Вучич и добави, че“ мирът и стабилността в Косово са проблем за тези, които „отвориха кутията на Пандора“.

Президентът заяви, че е променил много позиции, но също така добави, че не е променил мнението си за, както каза, незаконните действия, които се предприемат срещу Сърбия, тъй като териториалната цялост на Украйна се зачита и въпросът е защо Сърбия беше бомбардирана без решение на Съвета за сигурност на ООН.

Според Вучич Сърбия води независима политика, а нейната стратегическа цел е да стане пълноправен член на ЕС.

„И ще направим всички необходими реформи. Ще ускорим всички процеси и ще направим всичко възможно да приключим до края на 2026 г. Това не означава, че ще бъдем част от ЕС през 2027 или 2028 г. Но ще кажем ли най-лошото за нашите традиционни приятели и партньори от Изтока, ние днес имаме добри отношения с тях“, каза Вучич.

На констатацията на журналиста, че енергийните връзки между Русия и Сърбия са се задълбочили след нахлуването на Путин в Украйна Вучич отговори: 

„Вие говорите за енергийна зависимост, а ние се опитваме и правим всичко възможно да я диверсифицираме и затова изградихме интерконектора между Сърбия и България. Затова започнахме не само да преговаряме, но и да купуваме газ от Азербайджан, но все още получаваме голямо количество газ от Русия“.

На въпроса, че Сърбия е отказала да наложи санкции на Русия, въпреки че това е направил ЕС, част от който Сърбия иска да стане, Вучич отговори, че Сърбия решава сама. 

„Както виждате, имам само един стол. Няма два стола. А нашият стол означава, че ние сами вземаме решения. Това означава, че сме подкрепили Украйна, когато става въпрос за хуманитарна и финансова помощ“, каза още Вучич. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Как се правят здрави нерви?
Дата: 25/11, 12:50

4-те най-безопасни държави при Трета световна война
Дата: 25/11, 12:46

Десетки туристи са в неизвестност след потъване на кораб край Египет
Дата: 25/11, 12:44

Коцето и Фънки минаха границите с подигравка
Дата: 25/11, 12:411 Коментар

Ражда се град по-голям от Бургас с влизането ни в Шенген
Дата: 25/11, 12:35

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия