Пиксабей
Пътят на България не може толкова лесно да бъде спрян и посоката да бъде обърната, както не може да бъде изгонена например Унгария от ЕС, въпреки изявленията на Орбан. Положителното, което се случва за България, като приемане в Шенген, е благодарение на всички предходни управляващи. Новото, поне според моето тълкувание, е истеричната ирационалност, която се появи в България - политиците са изцяло откъснати от държавното рационално мислене. Изглежда, че е по-добре да няма бюджет, а да вървим с този, в който има 3% дефицит, защото ако правителството бъде овладяно от някой волунтарист, той може да каже, че не иска 3% дефицит, а 5%. Това ще бъде пагубно. Това каза д-р Боян Иванчев, финансист и преподавател в УНСС, пред Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
По темата за данъците и тяхното евентуално увеличаване Иванчев каза: “Аз бих увеличил данъците на недвижимите имоти, ако трябва да се пълни спешно бюджетът. Там няма как да се скриеш и избягаш. Но ДДС и корпоративен данък - не! След като ние, българите, искаме да инвестираме в имоти, а не малък брой хора имат и 5-6 имоти, то ето ви мярката, която всъщност ще бъде пропулистка. Популистите ще бъдат доволни и ще си кажат: “А, този с петте апартамента ще плаща повече от мен".
За да се постигне целта на Европейския съюз да засили своята конкурентоспособност в областта на иновациите не трябва да става за сметка на дълбоко задлъжняване. Не можем да правим паралели между задлъжняването на САЩ и това в ЕС. Германия не би следвало да бъде жертвата за големите бюджетни дефицити и за благосъстоянието на всички останали държави, коментира гостът.
Финансирането трябва да бъде преформатирано, въпреки че то трудно може да се случи без дълг, при положение че от тук нататък следва масово превъоръжаване на всички страни и този процес вече започна. По него вече има сключени дългосрочни договори, които ще се изпълняват пет до седем години напред, добави Иванчев.
"Основната критика към еврозоната, когато тя беше създадена, бе, че всъщност общата валута и общото развитие на страните не е сравнимо със САЩ, Те имат обща валута, но имат различни данъци - различна данъчна база, различна данъчна ставка, различен рейтинг. Ако се приеме, че зад съвременната фиатна валута стои доверието, че дадена страна ще си събере данъците, то е скокообразно различно".
Доверието в събирането на данъци от Гърция е едно, в Германия е друго, в Испания е трето, във Франция е четвърто, докато в САЩ държавните данъци, не говорим за щатските, е едно - имат обща политика. Така че американският дълг не е толкова притеснителен за Америка, колкото сериозното нарастване на дълга в европейските страни. В допълнение - много от калпазаните, от недобрите събирачи на данъци в ЕС, биха искали да се скрият под емитиране на общ европейски дълг, каза още събеседникът.
Пътят на България не може толкова лесно да бъде спрян и посоката да бъде обърната, както не може да бъде изгонена например Унгария от ЕС, въпреки изявленията на Орбан. Положителното, което се случва, е благодарение на всички предходни управляващи, коментира д-р Боян Иванчев. Въпреки че страната ни в момента се движи по инерция, въпреки невъзможността да се сформира кабинет и все по-голямата вероятност отново да се отиде на избори, усилията на предишните правителства доведоха до това ние да влезем в НАТО, в ЕС и сега в Шенген.
Новото, поне според моето тълкувание, е истеричната ирационалност, която се появи. Политиците са изцяло откъснати от държавното рационално мислене, да не говорим за личностното рационално мислене, подчерта събеседникът. "Новото, което се наблюдава в България, е липсата на рационалност и то не лична, а на гърба на общите държавни интереси. Дори един лош кабинет, дори един временен кабинет би следвало да е по-добър, отколкото никакъв кабинет. Особено в ситуация, в която следва мека рецесия за целия ЕС, а в момента сме в стагнация. Локомотивите в ЕС са източноевропейските страни. В есенната прогноза на ЕК с висок очакван растеж са източноевропейските страни - 0,9-1%, докато старите европейски страни са с 0,3-0,4%, - тоест те се влачат".
БНБ излезе със становище, че инфлацията отново ще поеме нагоре в първата половина на 2025 година. БНБ закъсня с вземането на мерки. Тя можеше да овладее кредитирането и то единствено с по-резки административни мерки, изтъкна гостът.
"Изглежда, че е по-добре да няма бюджет, а да вървим с този, в който има 3% дефицит и той да бъде автоматично прехвърлян, защото ако правителството бъде овладяно от някой волунтарист, той може да каже, че не иска 3% дефицит, а 5%. Това ще бъде пагубно в ситуация, в която доверието на потребителите намалява за бъдещата една година".
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Нестандартният бизнес, който може да ви генерира хиляди в пасивен доход
Дата: 01/12, 04:30
Black Weekend дни на SMEG в "Интерсервиз Узунови": - 15% Отстъпкa на всички налични уреди
Дата: 01/12, 04:00
Безплатна консултация с онкохирург за пациенти, подходящи за операция на туморни образувания
Дата: 01/12, 04:00
До 9 градуса в неделя
Дата: 01/12, 04:00
Безплатни консултации за ортопедично лечение в чужбина!
Дата: 01/12, 03:10