От 2025 година хиляди българи могат да се пенсионират по-рано


Дата: 16/12, 16:47

Пиксабей

През 2025 г. военнослужещите ще могат да се пенсионират при 54 години и 4 месеца и 27 години осигурителен стаж за двата пола, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, като резервисти на активна служба и/или като резервисти на срочна служба в доброволния резерв по Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, пише Отбрана.com.

Тогава те ще са изпълнили условията за придобиване право на пенсия, но не е задължително да я упражнят. Известно е, че по Закона за отбраната и въоръжените сили освобождаването от длъжност на военнослужещите става при навършване на пределна възраст за военно звание.

В чл. 69 от КСО, който регламентира тази материя за сектор „Отбрана и сигурност“, се създава нова алинея, която дава право на лицата, които са навършили изискуемата възраст по този член, но не са придобили право на пенсия, единствено поради недостигащ осигурителен стаж, да могат да се пенсионират по реда на чл. 69б, ал. 1 или 2, ако отговарят на предвидените в тях условия. Т.е. да се пенсионират първа или втора категория труд.

Предвиденият бюджет на фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ по разходите и трансферите е на обща сума 1 799 152,4 хил. лв. Почти всички са за пенсии, като 2,5 хил. лв. са за социални помощи и обезщетения. Заложен е дефицит от 179 168,7 хил. лв.

Средният брой на пенсионерите за 2025 г. се очаква да нарасне до около 2 059 800 лица. По-високият брой на пенсионерите спрямо ЗБДОО 2024 г. (2 038 600) се обуславя от започналото увеличение в броя на новоотпуснатите пенсии през последните месеци на 2023 г., което се очаква да продължи и през 2025 г. Причините за нарастващия брой новоотпуснати пенсии са няколко. Една от тях е, че със Закона за допълнение на Кодекса за социално осигуряване (обн., ДВ, бр. 8/25.01.2023 г., в сила от 29 януари 2023 г.) е допълнена разпоредбата на § 1, ал. 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, по силата на която за действителен стаж се признава и периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, както и периодите по чл. 7 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Понятието „действителен стаж” е от значение за отпускането на пенсии за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 3 от КСО, както и на пенсии за инвалидност поради общо заболяване, с оглед на изискванията на чл. 74 от КСО. И двете разпоредби обвързват придобиването на право на пенсия с наличието на действителен стаж с определена минимална продължителност. Поради това разширяването на периодите, които се зачитат за действителен стаж, води до увеличение в броя на правоимащите лица, които изпълняват изискването за наличие на действителен стаж, равен или с по-висока от минималната продължителност.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Препатили сънародници отърваха болницата
Дата: 16/12, 20:50

Магията на Виена оживява във Варна – насладете се на изискан концерт с Johann Strauss Ensemble
Дата: 16/12, 20:50

Илиана Раева: Баща ми получи инсулт на 10 декември, но Бог се намеси
Дата: 16/12, 20:45

Българска актриса с любопитен спомен за Стефан Данаилов
Дата: 16/12, 20:41

ПП иска МФ спешно да обясни за орязването на средства за инвитро процедури
Дата: 16/12, 20:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия