Пиксабей
Високите нива на заболеваемост са една от причините за кризата в автомобилния сектор. Това обяви в в интервю за Süddeutsche Zeitung главният изпълнителен директор на Mercedes-Benz - Ола Калениус, като разкритикува факта, че в Германия твърде лесно се издават болнични листове и призова за по-строг контрол и реформи за намаляване на високото ниво на заболяване в германските фабрики.
Келениус подчерта, че нивата на заболеваемост в Германия са непропорционално високи в сравнение с други страни, като именно това се случва з заводите на Mercedes-Benz в страната.
„Нашите заводи са еднакви по целия свят, има едни и същи ползи за здравето, една и съща работна среда. И въпреки това нивото на заболеваемост в Германия понякога е повече от два пъти по-високо“, каза той.
За него това несъответствие е ясен знак, че системата за пускането в отпуск по болест в Германия трябва да бъде преразгледана. Ако обявените от шефа на един от най-големите производители в света данни са верни (това няма как да се провери), явно местната индустрия има сериозен проблем.
Шефът на Mercedes каза още, че високото ниво на заболяване е проблем не само за компаниите, но и за цялата икономика. „Всеки, който кара хората да се разболяват неоправдано, не е солидарен, тъй като това води до злоупотреби и по този начин засяга производителността и конкурентоспособността на германската икономика“, обясни Калениус.
Топ-мениджърът явто има предвид регламента, който е в сила от пандемията и който позволява получаването на болничен лист по телефона, без да се посещава лекар. Това се случва и в още няколко държави, като беше разкритикувано от различни експерти.
„Не би трябвало да е толкова лесно да се обадите за болничен лист. Трябва да се въведат по-строги проверки и контрол, за да може само истински болните да получават болнични. Тези мерки са необходими за предотвратяване на злоупотреби и укрепване на солидарността между работниците“, каза още шефът на Mercedes.
В интервюто си Калениус също така посочи, че самите компании имат само ограничени възможности за намаляване на отпуска по болест. „Ходя на преглед при нашия фирмен лекар веднъж всяка година. След това го питам: Какво можем да направим, за да подобрим това? Той винаги казва: Нищо освен това, което вече правим“, съобщи той.
Решението на проблема явно трябва да стане на политическо ниво, като изявленията на Келениус предизвикаха широка дискусия. Докато някои подкрепят призивите му за по-строг контрол, други ги виждат като заплаха за правата на работниците. Критиците твърдят, че по-стриктният контрол и одитите могат да доведат до влошаване на работната атмосфера и че причините за високия процент на заболеваемост са по-дълбоки проблеми като голямо натоварване и стрес.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Българска верига изпревари "Кауфланд", "Лидл", "Билла" и "Метро" с хитър ход на касата
Дата: 12/01, 10:53
Продължава лошото време в Гърция
Дата: 12/01, 10:51
За пръв път от 2017 година вали сняг на парцали във Варна
Дата: 12/01, 10:44
Усложнена зимна обстановка на магистрала "Тракия"
Дата: 12/01, 10:361 Коментар
Най-висока степен за лавинна опасност в Пирин
Дата: 12/01, 10:20