Млад български учен направи медицинско откритие


Дата: 03/01, 11:27

Кадър bTV

Млад учен направи медицинско откритие. Заедно със своя екип той патентова технология, чрез която успява да следи пациенти с епилептични припадъци в реално време. Методът вече се прилага успешно в чужбина, а мечтата им е да бъде внедрен у нас. 

Макар само на 29 Симеон Карпузов вече почти десетилетие се е отдал на науката. Заедно с екипа си дори патентова метод и система за следене на пациенти с епилептични припадъци чрез видеонаблюдение, съобщава bTV.

„Има една малка група хора, които страдат от епилепсия, при които медикаментите не могат да помогнат и съответно те могат да получат потенциално животозастрашаващ пристъп по всяко едно време. За тях има два варианта на превенция - единият е постоянно да са с някой свой близък, който да може да реагира навременно или да пребивават в специализирани клиники, където да са под постоянно медицинско наблюдение. Съответно цялата система работи като най-обикновена камера“, казва Симеон Карпузов, физик и изследовател в института GATE към СУ.

Иновативният подход вече работи в реално време при пациенти в клиника в Холандия. А работата му го нарежда сред едва петимата учени в престижната класация за 30 успешни българи под 30 години. 

„Може да си представите следната картина - в клиниката има един човек, оператор, който има достъп до видеофиийда на всички стаи и той наблюдава, докато спят. Ако получат такъв припадък, системата уголемява картината, дава се сигнал и въпросният медицински екип може да информира своите колеги, за да могат те много бързо да отидат в стаята и да окажат медицинската помощ. В някои случаи за някои пациенти, които са също там, сме предоставили опция в техния дом с обикновена уеб камера и личен настолен компютър да работи алгоритъма и да се осъществява това наблюдение“, обясни Карпузов.

Веднъж разработена методологията може да се прилага и при други заболявания, за които пациентите трябва да се следят по време на сън.

„Така наречените сънни апнеи при малките деца, при тях има проблем, че понякога се случва да спрат да дишат. Съответно методът с определени модификации може да се използва за превенция на това - може да се види дали едно дете е спряло да диша и съответно да извести неговите родители“, заяви ученият.

А Симеон и неговият екип вярват, че науката е способна да отвари всички врати и мечтаят все повече млади хора да се докоснат до нейната стихия.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Д-р Койчев от Оксфордския университет: Доброто за сърцето е добро за мозъка
Дата: 05/01, 12:02

Украйна започна ново настъпление в Русия
Дата: 05/01, 12:01

Биляна Гавазова: Хлябът под 2 лева бе изкупен от магазините
Дата: 05/01, 11:54

Кирил Петков публикува резултати от тестове за наркотици
Дата: 05/01, 11:501 Коментар

Култова водеща на БТВ се разведе и прероди по нов път
Дата: 05/01, 11:45

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия