Мая Иванова. Кадри: БНТ
Сухоземната ни граница с Турция няма аналог в Европа, това е най-тежкото място, най-тежката за опазване граница. Това стана ясно от думите на главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция "Гранична полиция" пред съботно-неделен блок "Говори сега" с водещ журналиста Мая Костадинова.
Той говори по темата Шенген.
Имаше невероятно високата мигрантска вълна към Европа и то по Балканския маршрут през 2021 година, припомни Златанов. Тогава към ветото на Нидерландия се включи и Австрия, тоест тука трябваше да се вземат много бързи мерки. Изискването беше миналото лято да намалим поне с двайсетина процента преминаването на мигранти през територията на нашата страна. Така през миналата година при шенгенска проверка, в която са присъствали специалисти от 14 държавите, успяхме да надградим, тоест да преизпълним тия 20% с доста повече, обясни той и даде конкретни параметри: 70% повече блокирани на самата ни гранична линия, 46% по-малко са тези, които са успели по някакъв начин да заобиколят и нас и оградата, и камерите, и да проникнат вътре в страната.
Данните, които той цитира в телевизионното студио, не са български, а на унгарските колеги, румънските колеги, турските колеги.
На въпроса на водещата: Ако на 12 декември бъде взето решение от Съвета на вътрешните министри, възможно ли е Нидерландия, която знаем, че трябва в крайна сметка да одобри решението си през своя Парламент, да го ретифицира отново, да се окаже, че нещо не е харесва, Антон Златанов отговори: иска ми се да не говорим преди 12-ти декември, какво решение ще вземат други хора. То не е в нашата власт. В нашата власт е да поддържаме тези резултати, да спазваме обещанията, които сме дали, тази граница да бъде сигурна.
Той обясни, че се очаква 100 души контингент на Австрия, Унгария и Румъния да пристигнат у нас, за да се учат, така да се каже от нас, тъй като това нещо, което се случва на нашата сухоземна граница с Турция няма аналог в Европа това е най-тежкото място, най-тежката за опазване граница и отново казвам, че те сами видяха в последно време, че тя е вече една сигурност.
В момента ние сме длъжни да правим 100% контрол, което създава опашки, затруднения за бизнеса, за туризма. В другия вариант, който те вече прилагат, и ние ще можем от първи януари, когато решим, ние да го прилагаме, но по нашите правила и нашия анализ на риска. Тоест няма да пречим на гражданите, но ще пречим на криминалния контингент, обясни още Златанов.
Специалистът обясни, че след влизането ни в сухоземния Шенген, България ще има свои екипи, оборудване с мобилни средства, за проверка. Но тя ще е избирателно за определени автомобили, камиони, микробуси и така нататък, защото нямаме никакво намерение да остана безконтролни границите ни. Но на самите пунктове няма да правим контрол, допълни той.
Единствено такъв ще има на българо-румънската граница за шест месеца. Целта е той да е филтър, за да е ясно какво се случва. Той ще е същия както на границите между Австрия и Унгария или между Австрия и Германия, обясни директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Силвия: „Игри на волята” ми дадоха роля, която не съм аз
Дата: 27/11, 15:15
Светлана Тихановска призова за бойкот на предстоящите в Беларус избори
Дата: 27/11, 15:14
Българска компания набра 26 милиона долара инвестиции за нов продукт
Дата: 27/11, 15:13
Във Варненската опера: Отбелязват рождения ден на Мария Калас с мюзикъла "Калас и Онасис"
Дата: 27/11, 15:08
5 години без Стефан Данаилов
Дата: 27/11, 15:07