По-лесно е да замените цигарите с вейпинг и после да се откажете и от него, сочи нов научен анализ
Освен ефективен начин пушачите да се откажат от цигарите, вейпингът може да се окаже и по-лесен инструмент за пълното спиране на тютюнопушенето. Това показват първоначални данни от анализа на 9 проучвания по темата, съобщи доц. Никола Линдсън от Центъра за медицина, базирана на доказателства в Университета „Оксфорд“.
Доц. Линдсън представи доказателства от прегледа на „Кокран“, златния стандарт за анализи на научни данни, по време на годишната конференция Е-cigarrette Summit в Лондон. Подобно заключение би опровергало схващането, че зависимостта към цигарите се замества с такава към електронни цигари, коментираха учените.
Половината от пушачите в Обединеното кралство, които са спрели цигарите през последните 5 години, са го направили като са преминали на електронни цигари. Това се случи, след като Агенцията за обществено здраве на Англия потвърди, че електронните цигари са с 95% по-ниска концентрация на вредни вещества в сравнение с пушенето и препоръча вейпинга като средство за отказване.
„Вейпингът е един от доказано ефективните методи за отказване на цигарите - 54% от пушачите, преминали на електронни цигари и 70% от тези, които успешно са спрели пушенето с тях, използват бездимните алтернативи 6 месеца по-късно“, посочи доцентът от Оксфордския университет. Линдсън предположи, че тази продължителна употреба вероятно е в основата на ефективността на електронните цигари, тъй като много пушачи не успяват да използват никотин-заместваща терапия последователно или достатъчно дълго време, за да спрат цигарите.
Източник: Е-CIGARETTE SUMMIT,UK
Не всички хора обаче искат дълготрайно да използват и електронни цигари. Предварителните изводи от проучванията сред близо 10 000 души показват по-високи от очакваните нива на отказване от вейпинга - от 24% до 38%, в сравнение с отказване от тютюнопушенето - между 11% и 29%. В подкрепа на тези данни, научните анализатори дават драматичния спад на вейпинга в американските гимназии от 27,5% през 2019 г. на 7,8% през 2023 г.
„Това е безпрецедентно в света на тютюнопушенето и никотиновата зависимост, което вероятно би ознавачало, че електронните цигари се отказват по-лесно“, коментира доц. Линдсън и уточни, че пълният преглед предстои да бъде оповестен в началото на 2025 г.
Американските гимназисти вече не пушат
Пушенето сред подрастващите в САЩ на практика е изчезнало, стана ясно по време на конференцията. Това е едно от най-големите постижения в областта на общественото здраве отвъд Океана. Ежедневното тютюнопушене е намаляло от близо четвърт от учениците в последните класове до 0,7% през 2024 г. Това е поколението, което не пуши, но никой не е обърнал внимание, коментира проф. Кенет Уорнър, почетен декан на Факултета по обществено здраве в Университета на щата Мичиган.
„Част от причините вероятно се дължат на промени в социалните норми и политики. Но бързото нарастване на броя на отказалите се от пушене след навлизането на електронните цигари на пазара показва и вероятната връзка с вейпинга“, казва проф. Уорнър. Според него още не е време да празнуваме, въпреки намаляването на вредата, защото съществува проблемът с дезинформацията за бездимните алтернативи. Заблудата, че бездимният тютюн и никотинът са вредни колкото цигарите, е проблем, тъй като много хора продължават да употребяват никотин по-най вредният начин – чрез горене.
Безспорно е, че никотиновите продукти трябва да бъдат ограничени за деца и младежи с всички възможни регулации. Но фактът е, че децата вече не пушат, коментират експертите. Опитът на САЩ и Нова Зеландия дава надежда, че вейпингът сред младите може да бъде контролиран.
Докладът на Кралския колеж на лекарите в Обединеното кралство предлага 50 препоръки в четири основни области: продукти, цени, промоция и покупки, за да приведат регулирането на никотиновите продукти в съответствие с различните рискове за здравето. В него се препоръчва да се признае, че „никотинът е част от решението за отказване от тютюнопушенето“.
Поради променената картина на тютюневия пазар и все по-разпространените бездимни алтернативи като електронни цигари, устройства с нагряване на тютюн и никотинови паучове, учените прогнозират, че настоящото поколение ще има много по-ниски нива на смъртност в ранни години, свързана с диагнози като рак, сърдечни и ХОББ.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
ЕК предлага мерки срещу хибридните заплахи от Русия и Беларус
Дата: 11/12, 14:39
АИКБ: Да започнем годината със стария бюджет е по-безопасно от новия
Дата: 11/12, 14:38
В 10:00 часа в четвъртък сме в Шенген
Дата: 11/12, 14:31
Представяне на италианската марка Atlas Concorde от Home Finishing Varna
Дата: 11/12, 14:30
Успешно „завръщане“ към здрави колене
Дата: 11/12, 14:30