Голяма изненада с имотите след приемането на еврото очаква финансист


22/11/2024, 21:32

Пиксабей

За мен влагането в имот не е рационална инвестиция. Да си купиш жилище за живеене за теб и за децата ти – това да. Но да си купиш 5 апартамента, защото нямало в какво друго да вложиш спестяванията си, за мен е безумие.

Това каза в интервю за вестник "24 часа" Камен Колчев, председател на Съвета на директорите на “Елана Финансов холдинг".

"За да дадеш под наем този апартамент, трябва да го обзаведеш, а това при сегашните цени на мебелите означава, че ще трябва да го даваш под наем години наред, за да избиеш само парите за мебелите."

"За да дадеш под наем този апартамент, трябва да го обзаведеш, а това при сегашните цени на мебелите означава, че ще трябва да го даваш под наем години наред, за да избиеш само парите за мебелите".

"За разлика от цените на самите имоти, които се удвоиха в последните две години, не виждам равнището на наемите да се е увеличило съществено. От това доходността на “инвестицията" в недвижим имот пада драстично."

"По-важното при недвижимите имоти, което не харесвам в качеството им на инвестиция, е, че влизането и излизането от нея е много скъпо - над 10%. Имате комисиони на брокерите при покупката и продажбата, местен данък за придобиването, разходи за обзавеждане. Ако разсъждавате чисто финансово, инвестирайки в имот, вие трябва да чакате цената му да порасне поне с 10%, за да сте на нула с тази инвестиция и едва след това евентуално да печелите".

"Сега цените им растат много бързо, което за мен определено е надуване на балон. Но аз лично очаквам да има корекция надолу на цените на имотите поне с 10-20%, след като влезем в еврозоната".

"Едно от обясненията, които аз давам на този драматичен скок на цените на имотите, е наличието на прекалено много кеш в България извън оборотите.

Това са пари в левове, които няма как да бъдат декларирани и превалутирани при преминаване към еврото – пари под дюшеците и по касетки в банките.

И придобиването на имот с тези пари непосредствено преди влизането ни в еврозоната е един от малкото начини за изчистването на този кеш", допълни Калчев.

Още в24 часа

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



14 души дариха кръв доброволно във Варна днес
Дата: 08/05, 18:10

Французинът Пол Мание спечели първия етап от Giro d’Italia от Несебър до Бургас
Дата: 08/05, 18:00

16 екипажа от страната ще участват в 29-ото Класик рали „Нептун“ във Варна
Дата: 08/05, 17:53

Автобус №46 във Варна ще се движи с ново разписание в делничните дни
Дата: 08/05, 17:40

България с най-голям капацитет за съхраняване на електроенергия в батерии на Балканите
Дата: 08/05, 17:35

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия