Пиксабей
Лъвът е наш национален символ, има го и в националния ни герб. Родната ни валута е лев.
"Българските земи са обитавани от лъвове, но в праисторията, преди доста време. В Европа останки са открити по нашите земи, в Унгария, в Румъния и в Украйна. Най-древните останки от лъвове по нашите земи са от Караново. Те са на около 8 хил. години. Най-много останки се намират по Черноморието - в Дуранкулак и Созопол. В Кюстендилско също има няколко останки от лъвове от неолита", коментира археологът д-р Надежда Карастоянова в съботното издание на "България сутрин".
Според нея, тъй като по останките има следи от рязане, е възможно преди години да сме се хранели с лъвове, както и да сме използвали кожата им.
"Още в праисторията са били символ на силата. Лъвът като символ е мощ и много държави, освен България, в техния герб има лъвове. Поради все още неизяснени причини те изчезват. Сериозно сме ги ловували. В по-късни периоди римляните са използвали лъвовете за гладиаторски битки", обясни д-р Карастоянова пред Bulgaria ON AIR.
На въпрос кое е най-екзотичното животно, обитавало нашите земи, тя отговори, че това е тура - т.нар. диво говедо, което е съществувало до XVII век. Било е с много големи размери, но сме успели да го опитомим по онова време.
"Лъвовете най-вероятно са изчезнали не само поради прекомерния лов, но и заради промяната на климатичните условия. Може част от тях да са се изтеглили в Мала Азия", уточни археологът.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Австралиец плати солено, след като хвърли кокошка на алигатор в зоопарк
Дата: 23/11, 17:54
"Берт" удари Великобритания с обилен снеговалеж
Дата: 23/11, 17:40
А1 с четири престижни награди за комуникации и подкрепата на хората
Дата: 23/11, 17:40
Отпечатаха "Физика на тъгата" на китайски език
Дата: 23/11, 17:30
Масови съкращения в Бош, имат хиляда служители в България
Дата: 23/11, 17:201 Коментар