Създателят на чат GPT: Не паметливите, а хората с това умение ще са най-ценени в бъдеще


Дата: 15/01, 12:25

Кадър Уикипедия

В ерата на изкуствения интелект запомнянето на факти или знанието къде да ги намериш вече не са толкова ценни, колкото умението да задаваш страхотни въпроси, казва главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, предаде Профит.

„Ще има вид умение, което все още ще ценим, но това няма да бъде чистата интелектуална мощ в същата степен“, заяви Алтман в подкаста „ReThinking“ на организационния психолог от Уортън, Адам Грант, в епизод, излъчен миналата седмица. „Откритията какви въпроси да зададеш ще бъдат по-важни от това да откриеш отговорите.“

Разбирането как да задаваш провокиращи въпроси особено когато се опитваш да разбереш или добавиш по-широк контекст към идея, вече е важно умение, отбеляза Грант.

„Някога поставяхме акцент върху това колко знания си събрал в мозъка си, и ако беше събирач на факти, това те правеше умен и уважаван“, каза Грант. „Сега, мисля, че е много по-ценно да можеш да свързваш точки… Ако можеш да синтезираш и разпознаваш модели, имаш предимство.“

Наблюдението на Алтман може да бъде интерпретирано по няколко начина: задавай страхотни въпроси на другите хора или създавай въпроси за AI чатботове, така че те да ти дадат отговорите, които ти трябват, процес, познат като инженеринг на подсказки.

Задаването на ясни и точни въпроси може да покаже емпатия или да установи твоята достоверност, заяви експертът по комуникации Мат Абрахамс пред CNBC. А инженерите по подсказки са звезди в момента, заяви Лидия Логан, вицепрезидент на IBM по глобално образование и развитие на работната сила, като някои позиции плащат над 100 000 долара годишно.

Алтман не е единственият предприемач, който пропагандира кариерната стойност на меките умения. Любопитството, адаптивността и умствената гъвкавост са трите основни умения, които младите хора трябва да притежават, за да получат работа както в настоящия, така и в бъдещия пазар на труда, заяви милиардерът инвеститор Марк Кюбан пред CNBC Make It миналата година.

„Мога да се преструвам, че ще мога да предскажа накъде ще върви изкуственият интелект и точното му въздействие върху пазара на труда, но ще лъжа. Нямам идея“, каза Кюбан. „Но знам, че ще обръщам внимание, ще бъда гъвкав, любопитен и ще мога да се адаптирам.“

Работодателите, които наемат нови служители търсят адаптивност сред кандидатите в момента, като поставят акцент върху служители, които могат да се приспособяват към нови ситуации с времето, според публикация в блога на LinkedIn.

AI може да поеме в бъдеще повечето административни задачи в работните места, но няма да замести напълно човешкия интелект, прогнозира Алтман. Вместо това, хората ще трябва да помогнат на технологията да научи критично мислене, за да укрепи аргументите и да измисля нови идеи, добави той, пише Forbes Bulgaria. 

„Определено съм изпитал най-голямо професионално удоволствие от това да разсъждавам творчески върху проблем и да открия отговор, който никой не е открил преди мен“, каза Алтман, добавяйки: „Какво очаквам да се случи в реалността е, че ще има нов начин, по който ще работим върху трудните проблеми.“


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Обявиха цената за смяна на водомерите в срок
Дата: 28/01, 20:14

Малкоданска съобщи кога отново ще завали сняг
Дата: 28/01, 20:13

Йоана Буковска с тежка травма от детството
Дата: 28/01, 20:02

На 1 февруари затварят легендарна българска дискотека
Дата: 28/01, 20:001 Коментар

Обявиха заплатите в МВР: 8800 лева за главен секретар, 5400 за директор, 4000 за шеф на РПУ
Дата: 28/01, 19:551 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия