Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв
Две трети от нашите членове предвиждат тази година увеличение на заплатите, като от тях отново две трети планират това да е между 5 и 10%, т.е. едноцифрен ръст на доходите и то там, където изобщо ще ги има. В други сектори ръст изобщо не се предвижда, тъй като няма ръст.
Това коментира пред Нова тв Васил Велев, председател на АИКБ.
Заплатите ще растат в сектора на услугите, но най-оптимистично е настроението в бюджетния сектор, защото това е част от порочните политики по доходите, а те имат напоследък три много сериозни минуса. Единият е, че се стимулира мързела и ниската квалификация, защото хора с ниска квалификация получават премия под формата на ръст на минималната работна заплата, която е за сметка на хората с висока и средна квалификация. Вторият порок е, че се изземва повече доходи от реалния сектор, от икономиката, от частния сектор и се наливат пари в нереформирани бюджетни системи. В МВР и в съдебната система се предвижда ръст на заплатите от 50 до 70%, а виждате, че хората, които изкарват тези пари реално в частния сектор и ги наливат в хазната, няма да имат ръст на заплатите, коментира той.
Ние в момента не изкарваме добри пари като държава, за да харчим смело, но точно това е сигналът, който държавата дава през харчовете в бюджета. А каква ще е годината, то си зависи от нас. Трябва да се вземат непопулярни мерки, за да може в следващите години държавата да се развива по-добре. При всички положения държавата трябва да спре да се меси на места, където не й е работа, да остави бизнеса да си върши работа. При всички положения трябва да се намали броят на хората, които са ангажирани в държавния сектор и да се реформират тези системи, коментира на свой ред Добромир Иванов.
И посочи, че в лични разговори често се чува, че в някаква държавна администрация работят над 80 човека, но реално работата я вършат 10.
Това е поголовно. А като се замислите в частния сектор да имаш 85 служители, хич не е малко, коментира той.
Държавата трябва да намали хората. Трябва да освободи инженерите, за да могат да отидат в частния бизнес, тъй като там има нужда от тях. Държавни парир трябва да се наливат там, където има смисъл, за да се изкарат повече пари. Трябва да се привлекат чужди инвеститори. Трябва да създаваме нещо полезно, което навсякъде по света да го искат. Не може да се радваме само на неща, които се ползват за вътрешно потребление, тъй като населението ни е малко. Ние трябва да имаме нещо, което светът иска да купи, коментира още той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
България изгуби отец Велик
Дата: 04/01, 21:33
Станка Златева съобщи тъжна вест
Дата: 04/01, 21:20
Тръмп възроди хит от диско ерата
Дата: 04/01, 21:18
Блинкен: Китай е казал на Путин да не използва ядрени оръжия в Украйна
Дата: 04/01, 21:04