Очакваме интересен природен феномен в Шуменското плато


Дата: 20/12, 13:27

Снимка: Фейсбук, Пенчо Маркишки 

Астрономическата зима започва с интересен феномен в Шуменското плато, над кв. „Дивдядово” в областния град. Това съобщи физикът от Института по астрономия при БАН Пенчо Маркишки в профила си във фейсбук. Явлението може да бъде наблюдавано около 21 и 22 декември.

Малко след изгрева на Слънцето светлината ще премине през два последователни малки острова в стените на пещерите, намиращи се там. Този ефект ще трае около 11 минути, след което Слънцето ще се отмести по права линия, определена от двата отвора.

В днешно време Слънцето променя много слабо деклинацията си и затова изглежда, че около 10-ина дни около 22 декември то изгрява и залязва от едни и същи места на хоризонта. Заради това е наречено от хората и слънцестоене и поради тази причина е трудно чрез наблюдения да се определи неговата точната дата и час.

Eто какво написа в профила си Маркишки:

Утре (21 декември) в 11:20 ч. ще започне астрономическата зима. Утре е зимното слънцестоене - най-късия ден в годината, траещ 9 часа и 3 минути за София. 

В дните около 21/22 декември в една от пещеричките над кв. Дивдядово, на Шуменското плато, може да се види интересен феномен: Немного след изгрева на Слънцето - когато то се издигне на височина 5.5° над хоризонта (което значи около 08:23 ч. за Шумен), слънчева светлина преминава през два ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ малки отвора в стените на тези пещерички и осветява малка област на задната стена вътре. Този ефект трае около 11.5 минути, след което Слънцето се отмества от правата линия, определяна от двата отвора. 

Там районът е карстов и дупки - всякакви, така че отворите са естествени, но ако някога вътре са живяли исихасти или др., те със сигурност са забелязали ефекта, тъй като той се повтаря вероятно около 10-ина дни общо около датата на слънцестоенето. 

Снмките по-долу са от минали години, но и сега там е същото.

Сега Слънцето си променя много слабо деклинацията и затова изглежда, че около 10-ина дни около 22 дек. то изгрява и залязва от едни и същи места на хоризонта. Неслучайно хората са нарекли това явление слънцеСТОЕНЕ! Затова е много трудно чрез наблюдения да се определи точната дата, камо ли и часът на слънцестоенето. В Античността Хипарх е знаел за проблема и затова се е опитвал да определи моментите на равноденствията, когато Слънцето си мени далеч по-бързо деклинацията. По тази причина и точките на неговия изгрев и залез се местят бързо по хоризонта (с малко над 0.5° за 24 часа по азимут, за нашите геогр. ширини). Тогава измерванията са по-лесни и ако разберете чрез наблюдения кога са равноденствията в годината, после лесно ще сметнете и датите на слънцестоенията. Затова когато се твърди, че дадено древно съоръжение (естествено или изкуствено) е служило като слънчева обсерватория, с цел определяне на момента на зимното или лятното слънцестоене, не вярвайте много! С такова съоръжение - като в описания случай - може само грубо да се определи началото на зимата или на лятото. 

Но пък от практическа и религиозна гледна точка това не изглежда да е голям проблем: щом Слънцето почне да огрява през съответните визири - почват се празници, 10 дена ядене и пиене... е затова вече става


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Тайни рецепти за изтрезняване от Северозапада
Дата: 30/12, 01:24

Колко са българите, издирвани от Интерпол
Дата: 30/12, 01:11

Всяка секунда 43 бутилки уиски отпътуват от Шотландия към света
Дата: 30/12, 00:58

Трима мигранти загинаха в опит да преминат през Ламанша
Дата: 30/12, 00:42

Почина 39-ият президент на САЩ Джими Картър
Дата: 30/12, 00:31

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия