Кадър ЕП
Тъй като Франция и Германия са затруднени от политически кризи, а Великобритания вече не е част от ЕС, полският премиер Доналд Туск може да е последният национален държавник, който да ръководи отговора на Европа на предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом.
Блъскан от икономически, дипломатически и политически заплахи от всички страни, старият континент е зле подготвен за нова глава, в която Владимир Путин натиска военното си предимство в Украйна, преди Тръмп да се опита да наложи мирно споразумение, което може да навреди на интересите на украинците и европейци. Тръмп, който говори, че ще позволи на Русия да прави “каквото, по дяволите, си поиска“ със страните от НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана, също заплашва масивни мита срещу най-близките си съюзници, които биха могли да разделят Европа и да предизвикат пагубна трансатлантическа търговска война.
И тук се появява Доналд Туск, опитен дясноцентристки лидер, който някога е председателствал срещи на върха на ЕС, който победи десните популисти у дома и поддържа добри отношения със САЩ, Обединеното кралство, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Случайно Полша поема ротационното председателство на ЕС от независимата Унгария през първата половина на 2025 г., което й дава шанс да оформи дневния ред в тези решаващи месеци. Тръмп може да мрази Брюксел, но харесва Полша, където получи топъл прием по време на първото си президентство.
Френският президент Еманюел Макрон, италианският премиер Джорджия Мелони и унгарският премиер Виктор Орбан се борят всеки да бъде партньор на Тръмп в Европа, но никой от тях не може да изгради европейски консенсус като полския лидер, пише британският The Guardian.
“Ако някой може да стопли сърцето си за Европа, това е Туск“, каза бивш американски служител, служил в предишната администрация на Тръмп. Проамериканският полски лидер е в добра позиция да убеди републиканския националист, че по-тясното европейско сътрудничество в отбраната може да укрепи НАТО, без да навреди на интересите на САЩ.
Полша, бързо развиваща се икономика, която започна мащабна инвестиционна програма за отбрана след агресията на Русия срещу Украйна, се присъедини отново към европейския мейнстрийм миналата година след осем години на противопоставяне на ЕС относно върховенството на закона и водене на битки с Германия, най-голямата икономика в ЕС, и Франция, единствената й ядрена сила.
Противопоставяйки се на нелибералната, авторитарна тенденция, обхванала голяма част от Централна Европа и Балканите, полските гласоподаватели изгониха национално-консервативното правителство на партията “Право и справедливост“ на Ярослав Качински (PiS), която беше завладяла съдебната система, общественото радио и телевизия и държавните компании.
Политическата промяна във Варшава върна страната в центъра на политиката на ЕС. Партията на Туск “Гражданска платформа” е част от Европейската народна партия, доминираща в Комисията и Европейския парламент. Полша възобнови формата на сътрудничество във Ваймарския триъгълник с Германия и Франция – дипломатическо споразумение за участие в редовен диалог по въпросите на ЕС. Тя се присъедини към алианса на скандинавските и балтийските нации и е част от групата Букурещки девет от централни и източни членки на НАТО.
Туск цяла година предупреждаваше, че Европа трябва да бъде подготвена за надвиснала война. Очаквайки победата на Тръмп, той каза, че европейците ще трябва да разчитат на собствените си възможности, като обяви, че “ерата на геополитическия аутсорсинг е приключила“.
По исторически причини поляците имат остро усещане за опасността от руската хегемония и решимост да предупредят останалата част от Европа за необходимостта от по-силна защита и икономическа сигурност. Туск използва властта си за свикване в навечерието на председателството на ЕС, за да обедини различни коалиции, за да се опита да настоява за постигане на тези цели.
Министрите на отбраната на петте основни континентални сили – Обединеното кралство, Франция, Германия, Полша и Италия – се срещнаха в Берлин в нов формат E5, създаден отчасти, за да привлече Лондон към европейското сътрудничество в областта на отбраната. Външните министри от Ваймарския триъгълник се срещнаха във Варшава на юбилейния ден 1000 от войната в Украйна, за да обещаят своята продължаваща подкрепа за Киев.
Доналд Туск предложи съвместни военноморски патрули в Балтийско море на среща на скандинавските и балтийските лидери в Швеция след предполагаемия саботаж на жизненоважни подводни оптични кабели миналия месец.
Играта на важна роля в европейското лидерство също е част от стратегията на Туск да утвърди господството си у дома, като гарантира, че кандидатът на неговата партия, кметът на Варшава Рафал Тшасковски, ще спечели изборите, за да замени десния президент Анджей Дуда през май. Дуда, номиниран за два мандата от PiS, използва правомощията си, за да осуети програмата за реформи на Туск и да блокира неговите дипломатически и съдебни назначения, разочаровайки прогресивните поляци, които имаха големи надежди за подобряване на правата на хомосексуалистите и отмяна на забраните за аборти, предаде днес.бг.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
На 18 януари рожден ден има Недялко Йорданов
Дата: 18/01, 03:00
Байдън оставя решението за TikTok на Тръмп
Дата: 18/01, 02:00
„Спейс Екс“ подозира, че причината за разпадането на „Старшип“ е пожар
Дата: 18/01, 01:30
Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър
Дата: 18/01, 01:30
НОВИ ПРАВИЛА – ЕТИКЕТИРАНЕ НА ВИНО | 2025г.
Дата: 18/01, 01:30