Кадър Нова телевизия
Катедралата Нотр Дам - един от символите на Париж, беше отворена отново след опустошителния пожар преди пет години. През последните години църквата беше обстойно реставрирана. Сега - с нов блясък и нови детайли в интериора, тя посреща посетителите от началото на декември, разказва репортаж на „Дойче веле”.
Започната през 1163 година, Нотр Дам дьо Пари, или „Парижката Света Богородица“, е шедьовър на готическата архитектура и заема специално място в милиони сърца.
„Архитектурата, дизайнът, детайлите на структурата, тя е толкова красива. Тази църква е легендарна, също и заради филмите на Дисни. Тя е символ на историята на Франция и на религията. Има култов статус”, каза Михаел Беноис.
На 15 април 2019 година избухна пожар. Причината все още не е установена с абсолютна сигурност. Големи части от покрива и интериора са унищожени. Особено драматичен момент е срутването на шпила, датиращ от 19-и век. Светът наблюдаваше ужасен. Но Нотр Дам издържа. По-голямата част от катедралата и нейната емблематична фасада са спасени. Бедствието предизвиква вълна от солидарност в целия свят. Над 1000 души работят по цялостната реставрация.
Консерваторът Мари Елен Дидие обясни, че най-голямото предизвикателство за всички е било да приключат навреме. „Трябваше да следваме график. Всеки даде най-доброто от себе си”, каза Дидие.
Мащабният проект включва реставрация и на окачените картини, въпреки че те са останали незасегнати от огъня. „Те са свалени при строителните дейности и е било немислимо да бъдат върнати в състоянието, в което са били. Щеше да е престъпление, ако изобщо не се направи нищо по тях. Трябваше спешно да бъдат възстановени”, каза Дидие.
Сега световноизвестната катедрала блести в предишния си блясък отвътре и отвън, съобщава Нова телевизия. Първите снимки, които бяха публикувани, са от видеоклип, заснет от главния изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск.
Редица предмети не са реставрирани, а са направени наново. "Повторното отваряне на катедралата беше добър повод за обновяване на вътрешното обзавеждане. Например, изхвърлихме старите седалки, сложихме нови. Църквата трябва да бъде място за възстановяване, но и за създаване на ново. Кръщелнята (баптистериумът) и олтарът са проектирани от френския скулптор Гийом Барде. Той е избран измежду 69 кандидати. Стилът му е минималистичен и модерен”, обясни консерваторът.
Всяка година Нотр Дам се посещава от около 15 милиона души, каза скулпторът и дизайнер Гийом Барде. „Много от тях не са християни и дори не са религиозни. Въпреки това те се намират на свещено място. За моите творения е важно да се харесат на всички”, поясни той. Всички предмети са изработени от тъмен бронз в умишлен контраст с камъка и витражите на катедралата.
„Тук имаме много значима сграда, която е възстановена възможно най-точно - с изключение на някои елементи като моите произведения. За да бъдат видени и те, трябваше да измисля нещо различно. Затова ги направих от бронз и сега се забелязват”, каза Барде.
Цялостната реставрация няма да бъде завършена още няколко години. Но дори и с кранове и скеле, които все още я обграждат, Нотр Дам е по-популярна от всякога - пет години след като беше толкова близо до това да бъде изгубена завинаги.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Най-малко 60 жертви при взрив на цистерна в Нигерия
Дата: 18/01, 19:361 Коментар
Александър Йорданов: ПП-ДБ допусна голяма политическа грешка
Дата: 18/01, 19:321 Коментар
Ключов човек във „Възраждане“ разкри тайни договорки
Дата: 18/01, 19:111 Коментар
Тежко е положението на ГКПП "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово"
Дата: 18/01, 19:06
На 19 януари имен ден празнува рядко блажено име
Дата: 18/01, 19:00