снимка: Пиксабей
Строги и адекватни законови промени за престъпленията над животни бяха обсъдени днес на кръгла маса в "Народното събрание".
На срещата организирана от парламентарната група на „Продължаваме Промяната-Демократична България“ участваха над 50 представители на неправителствени организации и всички отговорни институции.
Включване на СРС в разследванията за насилие над животни, увеличаване на наказанията, както и създаването на специален орган, който да осъществява контрола са част от предложенията.
Стигне ли се до разследване, значи сме изпуснали нещата. Това заяви инспектор Камен Николов и каза, че трябва да се работи върху превенцията - като например ограничаване на нелицензираната търговия с животни онлайн. Завишаването на наказанията за насилие над животни пък ще помогне за по-качествени следствени действия.
"Идеята е наказанието за тези състави да бъде до 6 години поне лишаване от свобода, за да може да се възползваме от специални разузнавателни средства за доказване", обясни инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция", предава БНТ.
Хората ги е страх да подават сигнали и да свидетелстват, защото насилниците над животни най често са и над хора, трябва да се адресира този проблем и хората да бъдат защитени", обясни Марта Георгиева от ДСБ и природозащитник.
Почти всички участници в кръглата маса бяха единодушни, че зоополиция има само на хартия и трябва да има специално звено.
"Няма никакви разписани ангажименти на тези хора, няма нищо, ние искаме точно това. И разбира се, двата закона - Законът за защита на животните и Законът за ветеринарномедицинската дейност. За да се стигне до това насилие над животни, всеки човек тези кучета може да ги намери на улицата", коментира председателят на Сдружението на общинските приюти в община Перник Мартин Жлебинков.Градският прокурор Христо Кръстев пък наблегна на това, че законът не прави разлика между убийство и изтезаване на животни и това трябва да се промени. Според него за престъпление трябва да се води и изоставяне на животно и нехуманно отглеждане. Необходимо е да се обърне и внимание на животните в дивата природа. 90% от лова на сърни например е бракониерски.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Облачно, а на отделни места и с дъжд в четвъртък
Дата: 27/03, 04:00
Пролетта дойде – време е да се погрижим за градината си
Дата: 27/03, 03:40
Безплатни консултации с детски онкохематолог - доц. д-р Тунч Фъшгън в София на 4.04.25 г.
Дата: 27/03, 03:40
Как да виждаме по-добре?
Дата: 27/03, 03:00
На 27 март рожден ден има Хилда Казасян
Дата: 27/03, 03:00