Снимка: Пиксабей, илюстративна
Изкуственият интелект автоматизира редица интелектуални професии. Технологията вече навлиза и в правото. Времето за работа по обемни дела може да бъде съкратено в пъти, а на европейско ниво вече обмислят етични правила, които се очаква да навлязат и у нас.
Изкуственият интелект вече навлиза и в правните среди. Разказва Стефан Марчев, председател на Софийската адвокатска колегия. Технологията може да скъси многократно времето за обработка на документи, работа с база данни и съдебни решения.
"Една добре създадена, добре насочена софтуерна система би могла да спести часове, седмици, дори месеци работа. Ще създаде условия да бъдат съкратени всички процедури и всички срокове, но дали това ще стане, зависи от човека", каза за БНТ той.
Така задачи, които отнемат седмици на екип от няколко души, вече могат са се правят в пъти по-бързо.
"Действително част от асистентите, сътрудниците на адвокатите вероятно ще бъдат заместени от подобни системи и то вероятно доста бързо", посочи Стефан Марчев.
Въпреки това човешкият фактор остава водещ при взимане на решенията, тъй като предоверяването на изкуствения интелект крие рискове от грешки.
"Касае се за така наречените халюцинации. Има пример, в който преди година в САЩ адвокат поставя въпрос на система, която обработва съдебна практика и цитира 12 съдебни дела с определени казуси в писмена защита по дело и при проверка се установява, че такива дела няма", обясни Марчев.
На този етап технологията у нас навлиза по-бавно заради езиковата бариера. Ползва се по-скоро от големи международни кантори, а в Европа вече тече дебат каква е справедливата формула за тарифиране на услугите. Предстои въвеждането на етични правила и ограничения, които трябва да бъдат въведени в България. Едно от тях е клиентите да бъдат информирани, ако кантората използва изкуствен интелект.
"Така че информирайки клиентите, адвокатите ще трябва да преосмислят и начина, по който калкулират възнагражденията", каза Стефан Марчев.
Според Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании, новата индустриална революция ще автоматизира интелектуалните професии като в сферата на правото, здравеопазването и образованието. Изкуственият интелект ще преосмисли всяка една дейност, тъй като преодолява ограниченията на човешките възможности. Според ИТ специалиста повечето хора все още не разбират какво значи този инструмент и често го бъркат с Гугъл.
"Не ви дава задължително верен отговор. Ако го ползват не особено интелигентно могат да пострадат от това нещо. Ако го използват умно, могат да имат огромни възможности. Изкуственият интелект трябва да го третираме като персона, не е човек, но е нещо подобно."
Според IT експерта развитието на изкуствения интелект вече поставя сериозни въпроси пред човечеството.
"Искаме ли машина да взима решение за съдбите на хората, искаме ли машина да взима финалните решения дали си болен от нещо или не? Това не е технологичен въпрос, а въпрос за нас като общество", коментира Димитров.
Доброслав Димитров напомня, че са нужни правила, които да не допускат технологията да бъде монополизирана.
"Това е изключително опасно една, две или три компании да монополизират толкова мощна технология."
Световни лидери в използването и развитието на изкуствения интелект в момента са САЩ и Китай.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Светлин Русев за пръв път ще свири в София с 300-годишния „Страдивариус“
Дата: 23/01, 14:04
ЕС рискува да позволи санкциите срещу Русия да изтекат заради Орбан
Дата: 23/01, 14:02
Рекордни продажби на нови "Мерцедеси" в България
Дата: 23/01, 14:02
Виртуозният цигулар НАЙДЖЪЛ КЕНЕДИ ще изнесе гала концерт във Варна с български привкус
Дата: 23/01, 14:00
Ето ги новите заплати в армията
Дата: 23/01, 13:59