Булфото
Изплащането на пенсиите ще бъде ускорено и няма да се допуска забавяне, когато датата за тяхното получаване се пада в почивен ден. По указания на министър Хасан Адемов експертите на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съвместно с колегите си от Националния осигурителен институт подготвиха промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, която ще ускори изплащането на парите на възрастните хора.
В момента пощенските станции, банките и други доставчици на платежни услуги, лицензирани от БНБ, всеки месец изплащат пенсиите между 7-о и 20-о число. Когато тези дни са неработни, изплащането започва и завършва в следващия работен ден. Така на практика, ако датата съвпада с почивни дни, се създава сериозно забавяне, което създава финансови затруднения за възрастните, тъй като за по-голямата част от тях пенсиите са единственият им източник на доход.
След като промяната стане факт, когато 7-о или 20-о число са неработни дни, изплащането на пенсиите ще започва или завършва в предходния работен ден. По този начин ще се гарантира, че пенсионерите ще получат своите пенсии и добавки към тях без забавяне.
„Слагаме край на забавянето на изплащането на пенсиите заради почивните дни. Това е още една стъпка в посока реализиране на един от основните приоритети на служебния кабинет – подкрепата на най-уязвимите. Мярката няма да коства никакви средства, но ще създаде спокойствие и ще гарантира навременно изплащане на средствата на българските пенсионери. Това е дългогодишен проблем, но сега той намира своето решение", заяви министър Адемов.
Проектът за промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е публикуван за обществено обсъждане. След края на консултациите ще бъде разгледан в Надзорния съвет на НОИ, след което ще бъде внесен за окончателно приемане от Министерския съвет.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов: Всеки втори българин доплаща за лечението си
Дата: 14/04, 23:55
Илин Димитров: 18 820 дни без добра свързаност за Варна
Дата: 14/04, 23:50
Израел и Ливан се договориха за преки преговори
Дата: 14/04, 23:48
Победителят на изборите в Унгария предлага Хърватия, Словения, Австрия и Румъния да се присъединят към Вишеградската четворка
Дата: 14/04, 23:42
В Колумбия започват избиването на хипопотамите на Пабло Ескобар
Дата: 14/04, 23:35