Снимка: Булфото
Дезинформацията днес представлява за страната и обществото ни заплаха, сравнима със заплахата от конвенционална война. Това заявява служебният министър на отбраната Атанас Запрянов в писмен отговор до народния представител от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев, публикуван на сайта на парламента. Въпросът е свързан с мерките за противодействие на чуждото влияние върху общественото мнение предава БТА.
Според Запрянов това още веднъж потвърждава важността на когнитивното измерение за отбраната, наред с физическото и виртуалното. Тези три измерения допълват вече дефинираните от НАТО пет оперативни домейна - суша, въздух, море, кибер и космос, добавя министърът.
Дезинформацията понастоящем е основен инструмент на хибридната война на Русия против България, насочен към манипулиране на общественото мнение. Когнитивната война цели да подкопае критичното мислене на гражданите, да засилва разделенията в обществото, да разклаща доверието в институциите и да въздейства върху процесите на вземане на решения, обяснява служебният министър.
Сектор „Отбрана“, който има ключова роля за гарантиране на националната сигурност, е мишена на системните опити за зловредно информационно въздействие, посочва Запрянов.
Противодействие на чуждото влияние
Успешното противодействие на чуждото враждебно влияние върху общественото мнение може да се осъществява само като общодържавна и общонационална функция. То следва да бъде координирано на междуведомствено равнище, с мобилизиране на ресурсите на държавата, медиите, гражданския сектор, академичните среди и бизнеса, посочва Запрянов.
Необходимо е борбата с дезинформацията да се утвърди като стратегически приоритет за всички държавни институции и за цялото общество. Необходима е институционална рамка за ефективни правителствени стратегически комуникации с хората. За целта следва да бъде определена водещата национална институция и да се насърчава устойчиво междуведомствено и обществено сътрудничество, обяснява министърът.
Свободата на словото и плурализмът на мненията са основни права в демократичното общество, но с тях не следва да се злоупотребява, заявява Запрянов. Не трябва да допускаме чрез тях да се прокарват дезинформацията, пропагандата и фалшивите новини като инструменти за манипулиране на общественото мнение, посочва той.
Предоставянето на обективна информация и развитието на стратегически комуникации са само част от решенията. Изискват се целенасочени действия на всички държавни институции срещу тези инструменти за манипулация на обществото. Необходими са законодателни решения за успешно изграждане на национални способности и общодържавна институционална рамка за противодействие на дезинформацията и на външното враждебно влияние върху общественото мнение, заявява министърът.
Примери за дезинформация
В отговора се посочва, че често пъти обект на дезинформация са членството на България в НАТО и ЕС, стратегическото ни партньорство със САЩ, дейността на Българската армия и подкрепата ни за Украйна, „която е в наш стратегически интерес“.
„Ярък пример за една от най-абсурдните руски хибридни лъжи са слуховете за предстоящо изпращане на български военнослужещи на фронта в Украйна. Немалко хора се подвеждат от подобни манипулации и това е едно от конкретните направления за нашата работа, насочена към повишаване на обществената устойчивост против дезинформацията. Трябва да признаем, че проблемът с незаетите вакантни длъжности във въоръжените сили днес се дължи също и на подобни лъжи“, обяснява Атанас Запрянов.
От Министерството на отбраната многократно са заявявали, че български военнослужещи няма да бъдат изпращани в Украйна, а на интернет страницата на ведомството е публикувана позиция, която гласи, че България няма да изпраща военнослужещи на територията на Украйна.
Друг пример на дезинформация е внушението, че изграждането на инфраструктурата във войскови район Кабиле, Ямбол, не е в интерес на българската държава и армия, а е само в интерес на НАТО, което настройва част от местното население срещу инициативата, посочва Запрянов. За справяне с този проблем се наложи Министерство на отбраната да проведе серия от срещи с местната власт и командването на военното формирование и да разясни, че тази инфраструктура е българска, като в нея са разположени, освен наши национални формирования и такива на бойната група на НАТО в България. Това ще доведе до инвестиции в региона и ще създаде нови работни места, заявява министърът.
Министерството на отбраната, в рамките на своята компетентност и законови задължения, допринася в борбата с дезинформацията и враждебното влияние върху общественото мнение. Ведомството работи, за да усъвършенства своята информационна политика и активно развива способностите си за ефективни стратегически комуникации с обществото, които са необходим инструмент на отбранителната политика, обяснява още Атанас Запрянов.
Министерството на отбраната работи за противодействие на фалшивата информация за въоръжените сили, целяща да разделя обществото ни, включително военнослужещите, и да демотивира младите хора за постъпване на военна служба, каза в края на ноември м.г. началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов на среща с Джей Джанзен, директор на дирекция „Стратегически комуникации“ в Съюзното командване по операциите на НАТО.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Виртуозният цигулар НАЙДЖЪЛ КЕНЕДИ ще изнесе гала концерт във Варна с български привкус
Дата: 24/01, 05:00
Енергийният експерт проф. Валентин Колев: Работата на въглищните централи е неизбежна още 10 години
Дата: 24/01, 05:00
Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Дата: 24/01, 04:00
До 12 градуса в петък
Дата: 24/01, 04:00
Днес е роден Луис Суарес
Дата: 24/01, 03:00