Граждани и симпатизанти на МЕЧ блокираха площад "Княз Александър I"


Дата: 26/03, 08:08

Булфото

Граждани и симпатизанти на МЕЧ блокираха движението по пл. "Княз Александър I". Протестната им демонстрация в пространството между Народното събрание и сградата на Българската народна банка в София започна малко след 7:00 часа тази сутрин и е под наслов "Вън мутрите от властта".

Хората са недоволни от създалата се ситуация около парламентарната група на "Морал, единство, чест". Полицейското присъствие в района на Народното събрание е засилено, предаде БТА.

Протестът бе анонсиран от лидера на МЕЧ Радостин Василев миналата седмица, след като на 21 март сутринта, след приемането на бюджета, председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че групата на МЕЧ в парламента преустановява съществуването си, тъй като в момента е под минимума от 10 народни представители, каквото е изискването за парламентарна група.

Очаква се днес парламентът да разгледа проекта на решение на "Има такъв народ" (ИТН) за възстановяване парламентарната група на "Морал, единство, чест", както бе анонсирано вчера. На брифинг в Народното събрание от ИТН във вторник съобщиха, че са подготвили, а по-късно и внесоха в деловодството на парламента, проект на решение във връзка с организацията на дейността на 51-вото Народно събрание, по повод Решение на Конституционния съд на Република България № 1 от 13 март 2025 г. 

Председателят на парламента Наталия Киселова вчера също даде своите варианти за разрешаване на ситуацията.  Киселова заяви, че очаква обявените за народни представители от МЕЧ да дойдат да положат клетва пред Народното събрание. Легитимните възможности, според нея, са или промяна в глава 4 на правилника, заради вакуума, отнасящ се до парламентарните групи, настъпил след решението на Конституционния съд (КС), или на основание параграф 2 от допълнителните му разпоредби, парламентът да приеме конкретно решение, с което да уреди правните последици от решението на КС. Киселова обясни, че не е имало политически натиск върху нея да прекрати съществуването на ПГ МЕЧ.

В момента в парламента има девет депутати от МЕЧ, след като в сряда миналата седмица Народното събрание прекрати пълномощията на Самуил Славов заради постъпила от него оставка. В четвъртък Централната избирателна комисия обяви Пламен Ангелов Петков, издигнат от партия МЕЧ, за народен представител в 51-вото Народно събрание. Той ще заеме мястото на Самуил Славов, но още не е положил клетва като депутат.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



5-годишно разсрочено плащане за завършени вили и апартаменти: промоция за инвеститори във Forest Club House от КУБ Корпорация
Дата: 14/01, 06:30

Край на сковаността в ставите
Дата: 14/01, 06:30

Журналистът Валерий Тодоров: САЩ контролират ситуацията във Венецуела
Дата: 14/01, 06:00

Бившият шеф на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП: В България вече няма фалшификатори
Дата: 14/01, 05:001 Коментар

Повишение на температурите в сряда
Дата: 14/01, 04:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия