Голяма заблуда с каните за пречистване на вода


Дата: 17/12, 10:02

Пиксабей

Това, което е проблем за гражданите, е възможност за печалба за търговците на кани за филтруване на вода. Магазините и интернет са затрупани с предложения. Те обещават пречистване на питейната вода от всички замърсители. Рекламните твърдения на подобни продукти изреждат дълги списъци от полезни свойства. Цените на каните не са високи и са съпоставими с вечеря в заведение за един човек. Цените на филтрите, които трябва да се подменят регулярно рядко надхвърлят цена от 20 лева. Цената на филтрираната вода, както се вижда от таблицата е по средата между чешмяната и бутилираната вода. И все пак струва ли си разхода?
 
За да провери пречистващите функции и определим обхвата на изпитването, от Асоциация „Активни потребители” са направили пазарно проучване и подбрали най-разпространените в търговската мрежа кани за филтруване на вода. „Всъщност селектирахме филтрите, защото те вършат работата, а каните просто са техните държатели. След това изготвихме процедура за тестване на филтрите. Принципът е естествен – филтруваме през каните разтвори с предварително известни концентрации на замърсителите и след това калкулираме какъв процент е тях задържан, т.е. степента на пречистване. За изследването подбрахме три вида замърсители – нитрати, активен хлор и желязо. Първите два са най-масово разпространените проблеми с безопасността на питейната вода в България (вижте резултатите от нашето проучване на питейната вода в България от 2015 г.), а желязото е индикатор за пречистването на тежките метали понеже методите за улавяне са еднакви с тези на олово, манган и други катиони. Ако искате да ползвате каните за отстраняване  на замърсители, тези три са първия избор в списъка. По-голяма част от другите са подобни по химически свойства на някои от тези три”, посочват от асоциацията.
 
Резултатите
 
Хлор
 

Telegraph.bg Феновете на футбола получават още повече екшън!

Той попада в питейните води вследствие на третиране с цел дезинфекция, т.е. премахване на микроорганизмите. За съжаление в България ВИК дружествата понякога предозират хлора и неговото остатъчно количество може няколкократно надхвърля разрешения лимит. Прехлорирането е опасно за здравето на хората. Обичайно хлорът се премахва от водата чрез филтруване през активен въглен, а такъв съдържат всички изпитвани от нас марки. Резултатите в таблицата показват, че 8 от 10 търговски продукта премахват над 80% от количеството на добавения в тестовия разтвор хлор. Единствено при кани Hygea Energy и Laica този показател е незадоволителен. Като цяло, по отношение на пречистване на водите от хлор филтрите отговарят на заявените претенции.
 
Нитрати
    
Нитратите са стандартен замърсител на питейните води в България. Най-често те се откриват в земеделските райони. Динамиката на акумулиране на нитрати в питейната води обикновено има сезонен характер и съвпада с активното отглеждане на растенията. Почистването от нитрати е сравнително трудно защото при тях стереотипния активен въглен е слабо ефективен. Както се вижда от таблицата нито една изпитвана марка филтри не отстранява в достатъчно голяма степен нитратите. При три кани, маркирани с червен цвят, на практика няма никакъв процес на пречистване. Ако вие живеете в земеделски район където съдържанието на нитрати е значително каните не са вашето решение на проблема.
 

istock

Желязо
    
Източник на замърсяване понякога са металните тръби в старите мрежи но често причината е напълно естествена – почвените водоносни слоеве. В България има много водоизточници чиито води съдържат високи нива на желязо и други тежки метали като манган, хром, кадмий, арсен и понякога уран. Премахването на тези метали изисква прилагане на по-скъпи технологии като йонообменни смоли. Типичните пречиствателни станции не могат ефективно да отстраняват тежките метали и затова в България има региони с влошена безопасност на питейната вода. Прилагането на допълнително пречистване на такава вода е логично но тука важни са подробностите. От таблицата се вижда, че максималната степен на пречистване на желязото е 36,5%, което е твърде малко за практическо приложение. При половината от тестваните филтри, се отстранява под 15% от метала, т.е. нищо. Ние не бихме препоръчали нито една търговска марка кани с филтър за пречистване на метали от питейната вода.

Опасни коледни лампички на пазара
 
Изводи и препоръки

- Ако основният проблем с качеството на водата във вашия град е прехлорирането 80% от наличните в търговската мрежа кани с филтър ще решат този проблем;

- Когато замърсителите са тежки метали или нитрати, не бива да разчитате на каните с филтри. Те не пречистват ефективно тези вещества от водите;

- Преди да изберете кана с филтър за домашно приложение трябва да знаете какво искате да отстраните от питейната вода. Такава информация би трябвало да се предоставя от местните ВИК дружества. За съжаление твърде често ВИК или не публикува проблемите или на техните сведения не може да се вярва. Ако става въпрос за прехлориране, онлайн се продават достатъчно надеждни тестове за определяне на хлор за цена под 100 лева и всеки може да се снабди с тях.

- По отношение на другите замърсители също има начини за определяне, но както вече установихме, нито една от предлаганите кани с филтри не е способна да пречисти замърсители като нитрати и тежки метали.

- Отново обръщаме внимание на ВИК дружествата по отношение на прехлорирането. То може да бъде по-опасно отколкото микроорганизмите във водата. Ако водоизточниците са силно замърсени има други методи за дезинфекция които не са опасни за потребителите. При инцидентни прехлорирания, например след наводнения или силни дъждове, ВИК дружествата трябва да предупреждават, че водата в момента е негодна за пиене. При малки селища с постоянни микробиологични замърсявания е по-добре да се предизвестява населението да преварява питейната вода, отколкото да се прехлорира и така системно да се тровят хората, обясняват от асоциацията.
 
Има ли смисъл от индикатор за смяна на филтъра?

     На практика всички индикатори за филтри не измерват обема вода, която е преминала през тях, а отчитат и напомнят, че е изминало определено време, след което ви напомня да смените филтъра. Това е напълно безсмислено, тъй като ефективността на филтъра зависи най-вече от количеството вода, минала през него. Повечето производители посочват на опаковките живот на филтъра най-често между 150-200 литра, има и по-високи претенции, които достигат до 400 литра. Как ще разберете кога сте достигнали тези обеми си остава ваш проблем.
 

Маркетингови заблуди
 
От „Активни потребители” посочват няколко нелепи твърдения от опаковките на продуктите, за да ги разясним и да ви предпазим от заблудите на маркетинга.
 
„Филтърът пречиства замърсявания от пестициди и хербициди“ - става въпрос за препаратите за растителна защита използвани в земеделието. На теория те могат да попаднат в питейните води. На практика този път за прехвърляне е толкова дълъг, че вероятността да намерите наднормени количества пестициди в питейната вода е еквивалентен на шестица от тотото. Пестициди могат да се открият в някои храни, но нали не може да прекарате зелената салата през кана с филтър.

„Филтърът пречиства хлороформ, и други органични хлорни съставки“ – а откъде хлороформа ще попадне в питейната вода? Вероятността е по-ниска отколкото пестицидите.

“Филтърът пречиства медикаменти” – медикаменти във водата е доста анедоктична ситуация. Дори няма норми за този вид замърсители.

“Филтърът пречиства нефтопродукти” – това може да се получи само ако някой изсипе инцидентно цистерна с бензин в язовир Искър например. По тази логика защо не носите ежедневно костюми които да ви предпазват от атомни бомби?

“Омекотява водата и предотвратява образуването на котлен камък (варовик)” – това твърдение е най-достоверното от всички в това каре. Наистина много филтри свързват разтворените във водата калциеви и магнезиеви йони и така омекотяват водата. Колко ефикасни са тези филтри зависи от много фактори. Цитираното в текста германско проучване показва, че ефикасността, т.е. степента на омекотяване, бързо намалява и обикновено след прекарване на 10-15 литра вода, филтрите се насищат и вече не пречистват резултатно.

“Удължава живота на домакинските уреди” (като намалява варовика) – това е много пресилено твърдение, тъй като скъпите уреди които страдат от варовика са най-често перални и съдомиялни машини, а те ползват вода директно от водопровода.

“Намалява пластмасовия отпадък” – още повече пластмаса се спестява ако не използвате пластмасови кани, работещи с филтри закрепени за пластмасови държатели. Някои модели претендират, че намаляват отпадъка чрез добавяне на био пластмаса (до 50%),  но подобно твърдение е доста дискусионно, защото повечето пластмаси могат да се рециклират, но дали е така, когато са примесени с други компоненти (био пластмаса).

“Намалява микропластмасата” – такова твърдение може и да е вярно, но е доста безполезна, в питейната вода не би трябвало да се съдържат микропластмаси, тъй като всички пречиствателни станции за питейна вода филтруват водата и отстраняват механичните примеси, включително микропластмасите преди водата да достигне до нашата чешма!

“Намалява твърдостта на водата, но запазва добрите минерали / намалява тежките метали и запазва полезните минерали” – филтрите премахват от водата по еднакъв начин всички вещества със сходни химически свойства. Не съществуват филтри със селективна пропускливост тип „изкуствен интелект“, освен може би в рекламните фантазии. Аналогично, няма списък с „добри“ и „вредни“ минерали. Всеки има своето място в природата, и неговото въздействие върху хората често зависи от количеството. Минералите които не трябва да поемаме с питейната вода се наричат замърсители и за тях са въведени регулаторни изисквания, включително лимити за присъствие.

“Сертифицирана по ISO 9001” – този сертификат се отнася до организационните процеси във фирмата производител и няма пряка връзка с продуктите, които тя предлага. Не би трябвало да се поставя върху продукти, за да не подвежда потребителите.

“Подобрява вкуса” – това е строго субективно усещане на потребителя.

“Прави водата мощен антиоксидант” – питейната вода не съдържа антиоксиданти, нито има физиологичната роля да доставя такива на хората.

“Добавя полезни алкални минерали” – ако някой рекламен агент е открил тези полезни вещества нека да сподели знанията с човечеството. Има устройства които добавят калций и магнезий в твърде меките води – например такава получена от станциите за обезсоляване на морски вода. Това обаче е съвсем друга категория и нужди!


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Утре ще разпознават телата на загиналите у нас деца бежанци
Дата: 05/01, 20:10

Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Дата: 05/01, 20:00

Списък на храните за Йордановден на масата
Дата: 05/01, 20:00

На 54 години Александрина Пендачанска се готви за край на кариерата
Дата: 05/01, 19:58

Василковски с хумористична нотка за времето
Дата: 05/01, 19:57

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия