Бившият евродепутат Петър Витанов: Този казус с България притеснява европейските институции


Дата: 29/03, 05:00

Bulgaria ON AIR

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши отстрани временно българския прокурор в колегиума на европейската прокуратурата Теодора Георгиева.

"Очевидно този казус с България притеснява европейските институции, Европейската прокуратура и тя взема мерки така, че щетата да не бъде върху ЕП. Когато говорим за българския европрокурор, трябва да отделим 2 аспекта - това, на което бяхме станали свидетели - записите, които вероятно са автентични. Допускам, че има доза достоверност в тях. Това показва порочността на начина на кадруване в цялата съдебна система. Това е сериозен казус, който предопределя и разследването на ЕП", каза бившият евродепутат Петър Витанов в студиото на "Денят ON AIR".

По думите да твърдим, че само в България има корупция и подобен тип кадруване, би било наивно.

"Вторият аспект е, че дори да имаме такива видими нарушения при подбора и избора, на тази жена трябва да се осигури защита, за да може тя да разобличи пороците на българската система. Това, че тя е влязла в Европейската прокуратура по безпардонен начин, не отменя правото ѝ да бъде защитена. Сигурен съм, че европейските институции ще направят всичко възможно да я защитят", допълни Витанов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Според него мащабът на подобни престъпления в България е безпрецедентен.

"Това, което съм видял от моя опит, бих казал, че положението е отчайващо. Попитайте българските социалисти какво мислят за Теодора Георгиева. Те смятат, че тя винаги е била субективна в нейните разследвания на национална почва", подчерта гостът.

Попитан дали Лаура Кьовеши не е направила проверка, Витанов отговори: "Тя не е имала възможност да подбере между 50-100 или 200 кандидати. Основната част от подбора се прави от ВСС. До Европейската прокуратура стигат двама или трима кандидати. Не изключвам и другият кандидат да е влязъл по абсолютно същия начин. Това, което правят българските политически партии, е да извлекат някакъв политически дивидент", добави бившият евродепутат.

Витанов е на мнение, че ПВУ е бил бомба със закъснител.

"Какво направиха от ПП-ДБ? Опитаха се да вкарат свои близки фирми, а от друга страна се опитаха да вкарат съдебна реформа, която не беше изискуема от страна на ЕК. В България управляващите са готови да загубят европейските пари, защото контролът върху тях е много по-голям, отколкото върху националните, там се краде безотчетно. Ние няма как да спасим повече от 30-40% от тези пари", заключи той.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Автомобил пропадна в изкоп в село Светлина
Дата: 31/03, 23:34

Турист загуби контрол над АТВ, машината се преобърна и мина през него
Дата: 31/03, 23:20

Как се прави здрав корем
Дата: 31/03, 23:10

Абитуриенти от Варна поканиха учителка на бала на бял кон
Дата: 31/03, 23:08

Метео Балканс: Идва сняг
Дата: 31/03, 23:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия