Кадър Х
Военното присъствие на Русия в Сирия трябва да бъде преразгледано, заяви говорителят на преходното правителство на републиката Обейда Арнаут, предава Euronews. В момента на власт в страната е ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ), обявена за терористична в Русия. В началото на революцията руски военни самолети бомбардираха нейни представители в опит да спасят режима на президента Башар Асад, който в крайна сметка избяга в Москва. След това Кремъл започна да обсъжда с новите власти съдбата на военновъздушната база Хмеймим и военноморското пристанище в Тартус, предаде Сега.
През 2017 г. Москва и Дамаск подписаха споразумение за присъствието на руски войски там за период от 49 г. Базите се смятат за едно от стратегически най-важните съоръжения на Кремъл. Базата в Тартус е особено критична, защото осигурява на Русия единственият пряк достъп до Средиземно море и служи като точка за военноморски учения и разполагане на военни кораби. През военновъздушната база Хмеймим пък става снабдяването на руските войски в различни държави в Африка.
Западни анализатори и разузнавателни агенции съобщиха за мащабно изтегляне на руски войски от Сирия, но Москва все още не е потвърдила тази информация. Видео в социалните мрежи показа как голяма колона руска военна техника напуска Латакия в посока Тартус. Сателитни снимки регистрират изчезването на оборудване и кораби от руските военни обекти. На 15 декември членът на ръководството на ХТШ Камал Лабабиди съобщи, че през последните дни най-малко 400 руски войници са били изтеглени от предградията на Дамаск и прехвърлени във въздушната база Хмеймим. Оттам те са превозени със самолет до Русия.
CNN, позовавайки се на източници, съобщи, че руски кораби от Тартус са отишли в Либия. Русия оказва силен натиск върху маршал Халифа Хафтар, който контролира по-голямата част от страната, настоявайки да предостави база в пристанището на Бенгази.
Арнаут обаче нарече последните действия на Русия в Сирия противоречиви. От негова гледна точка изчезването на кораби на ВМС и движението на военна техника от базите не дава ясна картина дали Кремъл действително изтегля войски или това е част от редовни ротации. „Мисля, че Русия трябва да преразгледа присъствието си на сирийска територия, както и своите интереси, които бяха свързани с престъпния режим на Асад“, каза Арнаут. Според него Кремъл трябва „да предприеме инициативи към новата администрация, за да покаже, че не е във вражда със сирийския народ и че ерата на режима на Асад най-накрая приключи“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков наскоро каза, че въпросът за присъствието на руски бази в Сирия все още не е решен и ще бъде решен чрез диалог с новите власти.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Показаха уникални старобългарски ръкописи в Националната библиотека
Дата: 20/01, 21:33
Край на сковаността в ставите
Дата: 20/01, 21:10
Експерт по роботизирана бъбречна трансплантация - проф. д-р Бурак Кочак - в София за безплатни консултации
Дата: 20/01, 21:10
САЩ се оттеглят от Парижкото споразумение за климата
Дата: 20/01, 21:03