Булфото
Въпреки че ЕС като цяло показва отлични резултати по отношение на чистота и ефективност, повечето държави в блока все още имат дълъг път до постигане на енергийна независимост. Това се отнася с особена сила за България, коментира Euronews, цитира Епицентър
В момента САЩ са най-големият доставчик на нефтени масла (17,1 %) и втечнен природен газ (47,4 %) в ЕС, а Норвегия е лидер в доставките на природен газ (46,6 %). По данни на Евростат на Русия все още се падат 17,3% от доставките на природен газ и 17,7% от доставките на втечнен природен газ.
С други думи, намаляването на вноса на газ от Русия – от 40% на 8% – след пълномащабното нахлуване в Украйна до голяма степен се компенсира пак от внос, само че от страни като САЩ и Норвегия, а не от местен добив. Тази нова зависимост се определя като "критична уязвимост" в ново проучване на Европейския съвет за външни отношения - Индекс за енергиен суверенитет.
Какво показва проучването
Индексът оценява различни показатели за всяка страна, като отчита промените спрямо предното проучване по темата. Следят се енергийна ефективност, мерки за по-чист въздух, зависимост от внос на енергоресурси. Има и четвърти критерий, който е за новините, които отразяват усилията на дадена страна да извърши своя преход към чиста и сигурна енергетика.
Средният "бал" на ЕС като цяло е 6.6, Финландия е №1 в класацията с общ резултат от 8,8. Естония и Румъния си поделят второто място с еднакъв резултат от 8,2.
България е на дъното на таблицата в компанията на Малта, Белгия, Ирландия и Литва - държави, класифицирани като „изоставащи“, защото разчитат в голяма степен на внос на енергия и са изправени пред значителни предизвикателства при постигането на напредък в други области.
Отличното представяне на Румъния отразява амбициозните й енергийни проекти, включително сондажи за газ в морето, вятърни турбини, разширяване на ядрения капацитет и увеличаване на инвестициите във възобновяеми енергийни източници.
В изследването ЕС получава средна оценка 4.0 по десетобалната система по "енергийна независимост". Има немалко членки, които са над средното ниво, а отличниците - Германия, Италия, Гърция, Ирландия и Португалия са близо до пълен суверенитет.
ЕС постига отлични резултати в усилията си за преход към чиста енергия.
Общата оценка за блока се повишава и е 8,1 - в сравнение с 7,3 миналата година. Скандинавските и балтийските страни, както и Португалия, Хърватия и Австрия, са водещи, докато Полша, Чешката република и Малта са единствените страни с резултат под 6,0. България е с резултат 6,9. Швеция и Дания са шампиони в тази категория с максимален бал от 10 точки.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Започва раздаването на компостери във Варненско
Дата: 15/01, 11:04
Какво слагат в българския Дубайски шоколад, Златимир Йочев издаде шашмата
Дата: 15/01, 11:00
Как да не се тръшнем болни?
Дата: 15/01, 11:00
Две жени и двама мъже са арестуваните за стрелбата с ранен в София
Дата: 15/01, 10:551 Коментар
Иво Сиромахов: Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Дата: 15/01, 10:53